Gaz türbinli motorlarda kullanılan sentetik yakıtların kirletici emisyonlarının GAO algoritması tabanlı ysa modeliyle incelenmesi
Investigation of pollutant emissions of synthetic fuels used in gas turbine engines with GAO algorithm based ann
  1. Tez No: 582669
  2. Yazar: MUHAMMED OSMAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin ve sanayinin gelişmesi insanlara kolaylık sağlayarak yaşam standartlarını arttırmıştır. Bu gelişmelerin insanlara sağladığı olumlu yönlerinin yanında olumsuz tarafları da bulunmaktadır. Olumsuz yönlerden biri ise sanayide ve ulaşım sektöründe kullanılan gaz türbinli motorların doğaya salmış oldukları egzoz gazlarıdır. Bu tez çalışmasında, gaz türbinli motor emisyonlarının azaltılması için esnek hesaplama yöntemlerine dayanan alternatif modellerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, gaz türbinli motorlar yanma odasında kullanılan, %20CNG-%30H2-%30CO- %20CO2 sentetik yakıt karışımının emisyon değerlerinin incelenmesi ele alınmıştır. Emisyon değerlerini incelenmesinde Geri İzleme Optimizasyon Algoritması (GAO) tabanlı Yapay Sinir Ağları (YSA) modeli önerilmiştir. Önerilen model ile minimum emisyon değerlerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için yapılan çalışma sonuçları ile, alternatif yakıtların optimum emisyon değerlerinin elde edilmesinin önemini ortaya konulmuştur. Yapılan simülasyon sonuçları, önerilen yöntemin emisyon değerlerinin azaltılmasının tahminde, hızlı ve güvenli bir alternatif yöntem olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology and industry has increased the standard of living by providing convenience to people. Despite the positive aspects of these developments, they have negative aspects. One of the negative aspects is the exhaust gases that oil-based fuels have released to nature in gas turbine engines used in industry and transportation sector. In this thesis, it is aimed to introduce alternative models based on flexible calculation methods for reducing gas turbine engine emissions. In this context, the investigation of the emission values of 20% CNG-% 30H2- 30% CO-20% CO% synthetic fuel mixture used in the combustion chamber of gas turbine engines is discussed. The Back Tracking Search Optimization (BS) Algorithm based Artificial Neural Networks (ANN) model has been proposed for examining the emission values. It is aimed to obtain minimum emission values with the proposed model. With the results of the study conducted for this purpose, the importance of obtaining optimum emission values of alternative fuels has been demonstrated. The simulation results showed that the proposed method would be a fast and safe alternative method to predict the reduction of emission values.