An autonomous storage management system proposal for construction sites
İnşaat sahaları için otonom depolama yönetim sistemi önerisi
  1. Tez No: 582668
  2. Yazar: MELİH AKCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son zamanlarda, yüksek katlı yapıların ve gökdelenlerin artmasıyla beraber, yoğun şehir ortamlarındaki inşaat alanları küçülmüş ve bunun sonucunda inşaatlarda bulunan depo alanları ve atölye alanları gibi geçici süre ile kurulan alanlar binaların içerisine taşınmıştır. Bu alanların binaların içerisine taşınmasıyla beraber, bina içerisinde mekanların ve iş programının planlaması daha önemli bir hale gelmiştir. Bina içerisinde bulunan iş alanlarının, depo alanlarının, yürüyüş güzergahlarının ve atölyelerin yerleşimi geleneksel olarak proje müdürleri ya da şantiye şefleri tarafından, inşaat sürecinin ileryeyişine göre yapılırken, artık inşaat başlamadan önce iş programına uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı, saha yönetimi kavramı ortaya çıkmıştır. Saha yönetimi, mekânsal çakışmaların önlenmesi ve iş gecikmelerinin engellenmesi için önemli bir kavramdır. Şantiye alanı içerisinde mekanların düzensiz olması durumunda gereksiz işgücü kaybı ve malzeme zayiatları artmakta, yapılacak olan işlerin süresi uzamaktadır. Günümüzde, şantiye içerisinde kurulacak olan geçici mekanların planlanması ve saha içerisinde yerleştirilmesi büyük ölçeklerde yapılmaktadır. Büyük ölçekte yapılan bu planlama ile, işgücü ve zaman kaybı azaltılabilse de bu kayıplar en aza indirilememektedir. Bu çalışmada, şantiye alanı içerisinde bulunan depo alanları daha küçük ölçeklerde incelenerek oluşabilecek malzeme zayiatları ve malzemeleri taşımak için harcanan süreler en aza indirilmek amaçlanmıştır. Bunun için, malzemelerin depo alanları içerisine en uygun şekilde yerleştirme amacıyla bir optimizasyon problemi geliştirilmiştir. Ayrıca bu optimizasyon verileri şantiye içerisinde kullanılmasını önerilen taşıma robotlarına aktarılarak, malzeme taşıması için harcanan işgücü ve zamanı ihmal edilecek kadar küçük seviyelere indirmek hedeflenmiştir. Başka bir deyişle, bu çalışmada iş ve mekân planlaması için kullanılan BIM tabanlı programlar ile taşıma robotları arasında bir bağlantı algoritması oluşturularak, malzeme taşıma sürelerini en aza indirmek ve otomatik bir depolama sistemi oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the popularity of high-rise buildings and skyscrapers, construction sites in the busy city environments have shrunk in terms of available area, and as a result, temporary facilities such as storage spaces and workshops have been moved into the buildings under construction. Due to this the planning of such spaces and scheduling have become more important. While the management of workspaces, storage spaces, paths, and workshops in the site were traditionally carried out by the project managers or site managers according to construction process progress, it is now necessary to do so in accordance with construction schedule and plan. For these reasons, site management practice has emerged. Site management is important for preventing spatial conflicts and delays. In case of irregular spaces within the construction site, unnecessary labor and material losses arise and the duration of activities increase. Nowadays, the planning of temporary spaces to be established within the construction site is carried out at a larger scale. This research aims to minimize the material losses and the time spent for the transportation of materials by examining the storage areas in construction sites at a micro level. For this purpose, an optimization function has been developed for finding the optimal placement of the materials into the storage space. In the proposed system it is envisioned that the optimization data is transferred to the automated transportation robots in construction sites, and the labor cost and time spent for material transportation is reduced to a negligible level. In other words, in this study, a connection algorithm is created between the schedule and space planning tools and the transportation robots to create autonomous storage system in construction site and minimize material transportation time.