Göç ve mekân bağlamında Suriyeli sığınmacılarda doğurganlık analizi: Mersin örneği
Fertility analysis in Syrian refugees in the context of migration and place
  1. Tez No: 582772
  2. Yazar: VEDAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Mersin kent merkezinde yaşayan Suriyeli sığınmacı kadınların doğurganlık özelliklerini belirlemeye yönelik olarak yapılmıştır. Özellikle Suriyeli sığınmacıların sosyoekonomik özellikleri ve doğurganlıkları arasındaki ilişki, Suriye ve Türkiye gibi farklı mekânlarda yaşamanın göçle bağlantısı kurularak mekân değişikliğinin Suriyeli sığınmacıların doğurganlıkları üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Göç ve doğurganlık üzerine ayrı ayrı çalışmalar literatürde ziyadesiyle yer almasına rağmen göç ve doğurganlık arasındaki ilişki pek incelenmemiştir. Bu amaçla 302 Suriyeli sığınmacı kadına Demografik, Sosyoekonomik ve Sağlık-Doğurganlık özelliklerinden oluşan 75 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerde SPPS ile çeşitli analizlere tabi tutularak yorumlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen önemli bulgulara göre eğitim seviyelerinin düşüklüğü, olumsuz ekonomik koşullar, gebeliği engelleyici yöntemlerin pek kullanılmaması ve din gibi faktörlerin kadınların doğurganlıklarını pozitif yönde etkilediğidir. Yine Suriyeli kadınlar arasında çocuk yaşta evlilikler oldukça yaygın görülmekte ve bu da Suriyeli kadınlar arasında doğurganlığın oldukça yüksek olmasına yol açmaktadır. Ayrıca elde edilen bulgulara göre her 10 kadından 4'ü Türkiye'de doğum yapmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the fertility characteristics of Syrian refugee women living in the city center of Mersin. In particular, the relationship between socio-economic characteristics and fertility of Syrian refugees, living in different places such as Syria and Turkey establishing a connection migration effect on fertility of vSyrian refugees have tried to measure the changes of place. Although separate studies on migration and fertility have been included in the literature, the relationship between migration and fertility has not been studied extensively. For this purpose, a questionnaire consisting of 75 questions consisting of Demographic, Socioeconomic and Health-Fertility teatures was applied to 302 Syrian refugee women. The data obtained by SPSS were analyzed and tried to interpreted via different analyses. According to the important findings, the low level of education, negative economic conditions, lack of use of contraceptive methods and factors such as religion positively affected the fertility of women. Again, among Syrian women, child marriage is very common and this leads to high fertility among Syrian women. In addition, 4 out of every 10 women according to the findings has already given birth in Turkey.