Boşanmış ve boşanmamış aileye sahip ergenlerin akran ilişkilerinin karşılaştırması
A comparative study between peer relations of adolescents whom have divorced and non-divorced parents
- Tez No: 582787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ebeveynlerinin boşanması ile akran ilişkileri ve sapan akranlarla ilişkileri ergenlerin suç kabul edilen davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde 5 devlet okulunda ögrenim gören 146 kız, 154 erkek olan toplam 300 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların akran ilişkilerine ilişkin veriler Akran İlişkileri Ölçeği, sapan akranlarla ilişkileri ergenlerin suç kabul edilen davranışlarına ilişkin veriler Akran Sapması Ölçeği ve kişisel özelliklerine ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir.Araştırma sorularına cevap aramak için tek yönlü varyans analizi, korelasyon katsayıları, çoklu regresyon analizi ve T testi analizleri kullanışmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ergenlerin akran sapması davranışı güven ve özdeşim ile pozitif ilişkilidir. Akran ilişkilerinde güven ve özdeşim arttıkça akran sapma davranışıda artmaktadır. Akran sapma davranışı ile kendini açma ve sadakat negatif ilişkilidir. Buna göre kendini açma ve sadakat arttıkça sapma davranışı düşmektedir. Son olarak akran sapma davranışı ve ebeveynlerin boşanmış olması pozitif ilişkilidir. Buna göre anne babası boşanmış ergenlerin akran sapma davranışı göstermeleri boşanmamışlara göre daha yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between the peer relations, peer deviations and offensive behaviours of adolescents with divorced parents. Research was conducted within an Istanbul province comprising of 146 girls and 154 boys totalling 300 high school students still in education within five state schools. The data related to peer relationships of the participants was obtained using the Peer Relationship Scale, the data related to the offensive behaviours of the adolescent participants and peer deviation was obtained using the Peer Deviation Scale and the data related to their personal information was obtained by the Personal Information Form which was prepared by the Researcher.One-way analysis of variance, correlation coefficients, multiple regression analysis and T test analyzes were used to find answers to the research questions. According to the results of the study, there is a positive correlation between the peer deviation of adolescents and their levels of confidence and personal identification. ln peer relations there is a direct correlation between the increase of personal identification and confidence and the increase of peer deviations. There is a negative correlation between the peer deviation and self-disclosure and loyalty. Accordingly, when the self-disclosure and loyalty increase the deviant behaviours decline. Finally, the peer deviation behaviour and the divorce of their parents are positively correlated. According to this, the peer-divergent behaviours of adolescents whose parents divorced are higher than non-divorced adolescents.