Muhasebe ve Vergi Hukukunda giderler
Expenses in accounting and Tax Law
  1. Tez No: 582788
  2. Yazar: DEMET ÇARBAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hızla gelişen ve teknolojik altyapıyla gelişmeler sağlayan bir vergi ve muhasebe sistemi, süreçleri ile birlikte günümüzde yaygınlaşarak yer edinmeye başlamıştır. Yaygınlaşan bu ağda giderler ve yansıttığı sonuçlar önemli rol oynamaktadır. Giderlerin nasıl oluştuğu, hangi hallerde maliyete dönüştüğü ve ne zaman zarar sayılabileceğine değinilmiştir. Bu çalışma ile muhasebe tekniğinde ve vergi hukukunda giderlerin sınıflandırılması yapılmış, çeşitli özellikleri ortaya konulmuş ve nasıl analiz yapılması gerektiği konusunda fikir oluşturmaya çalışılmıştır. Gider, harcama, maliyet konuları üzerinde durularak vergi hukukunda gider olarak kabul edilen ödemelerle birlikte gider olarak kabul edilmeyen ödemeler de irdelenmiştir. Vergi matrahının tespitinde önemli bir yeri olan gider kaleminin; faaliyet dönem sonuçlarının oluşmasında ve bilanço, gelir tablosu gibi mali nitelikteki tabloların ortaya çıkmasındaki payı etkilidir. Dolayısıyla objektif tanımlama ve değerlendirmelerle nitelik kazanacak gider kavramı, işletme ve işletmeyle ilgilenen devlet, finans grupları veya sermaye paydaşları için doğru ve güvenilir karar almalarına yön veren önemli bir unsur olarak yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
A tax and accounting system that develops rapidly and provides improvements with technological infrastructure has started to gain a place by becoming widespread nowadays with its processes. This spreading network and its implications play an important role. It was mentioned how the expenses occurred and in which cases they were converted into costs and they could be considered as loss In this study, tax law and accounting techniques are categorized. Different features are presented and an idea of how to analyze these techniques are implemented. By implementing a deep analysis on cost and expense that investigated what are considered as expenses inside the jurisdiction of tax laws. The role of expense items are critical when it comes to detecting the tax assessment. Balance sheets and income statement diagrams are also derived from tax assessments as well. Therefore, the concept of expense gain a place that will objective identification and revelations will be an important factor that leads to accurate and reliable decision making for the state, finance groups or capital stakeholders dealing with the enterprise and business.