Gebelik semptom envanteri'nin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik-güvenirliği ve trimesterlere göre semptomların incelenmesi
Adaptation, validity and reliability study of pregnancy symptom inventory and examination of symptoms based on trimesters
  1. Tez No: 582789
  2. Yazar: BURÇİN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Gebelik Semptom Envanteri (GSE)'ni Türkçe'ye uyarlamak, geçerlik ve güvenirliğini araştırmak ve trimesterlere göre en yaygın beş semptomu belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 30,44 ± 4,35 yıl olan 210 gebe dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm gebelerin demografik, fiziksel ve obstetrik özellikleri ve yaşam stili bilgileri kaydedildi. GSE'nin güvenirlik ve geçerliği; iç tutarlılık, test-tekrar test, kapsam ve kriter geçerliği analizleri ile incelendi. Kriter geçerliğinde, GSE skorları ile“Görsel Analog Skalası”,“Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği”,“Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği”,“Beck Depresyon Envanteri”ve“Nottingham Sağlık Profili”skorları arasındaki ilişki değerlendirildi. Ayrıca semptomların genel prevalansları ve trimesterlerde en yaygın görülen beş semptom incelendi. Çalışma sonuçlarına göre, GSE'nin Türkçe uyarlamasının iç tutarlılık (Cronbach alfa= 0,88) ve test- tekrar test güvenirliği (r=0,99) oldukça yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to adapt the Pregnancy Symptom Inventory (PSI) to the Turkish, and to study its validity and reliability and to identify the distribution of the five most common symptoms in trimesters. Two hundreds ten pregnants with a mean age of 30,44 ± 4,35 years were included in the study. Demographic, physical and obstetric characteristics and life style information of all pregnants included in the study were recorded. The reliability and validity of PSI were examined by analyses of internal consistency, test-retest, language and criterion validation. In the criterion validity, the correlation coefficients between the PSI scores and“Tilburg Pregnancy Distress Scale”,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Beck Depression Inventory”and“Nottingham Health Profile”scores were evaluated. In addition, the general prevalance of the symptoms and the five most common symptoms in trimesters were examined. According to the results of the study, the internal consistency (Cronbach alfa=0,88) and test-retest reliability (r=0,99) of the PSI were found to be quite high.