Hastasına evde bakım verenlerde stres düzeyi ve stresle başa çıkmada sosyal desteğin etkisi
Stress level in home caregivers and the effect of social support in coping wi̇th stress
  1. Tez No: 582830
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA, DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma hastasına evde bakım verenlerin sosyo demografik özelliklere göre stres düzeyini ölçmek ve stresle başa çıkmada sosyal desteğin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ocak- Mart 2019 tarihleri arasında Vize Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimine kayıtlı ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun 120 bakım veren oluşturmuştur. Veriler;“Bakım Veren Tanıtım Formu”,“Bakım Verenin Stres Ölçeği”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS for Windows 21.00 paket programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenirken Kolmogorov-Smirnov, MAnn-Whitney U, Kruskall-Wallis H testi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan bakım verenlerin Bakım Verenin Stres Ölçeğine göre puan ortalaması 6,83±2,11, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeğine göre puan ortalaması 48,39±12,35, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Düzeyi Ölçeğine göre puan ortalaması 83,26±4,98 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted with the aim of to measure the stress level of home caregivers according to socio-demographic characteristics and to determine the effect of social support on coping with stress. The sample of the study consisted of 120 caregivers registered to Vize State Hospital Home Health Care Unit between January-March 2019 and in accordance with the inclusion criteria. Data was collected by means of“Caregiver Introduction Form”,“Caregiver Stress Index”,“Stress Coping Styles Scale”and "Multidimensional Perceived Social Support Scale. IBM SPSS for Windows 21.00 package program was used for data analysis. The relationship between the variables was analyzed by correlation analysis and Kolmogorov-Smirnov, MAnn-Whitney U and Kruskall-Wallis H test were used for analysis. The mean score of the caregivers participants in the study according to the Caregiver Stress Index was 6,83 ± 2,11, the mean score of the Coping Styles Scale was 48,39 ± 12,35, and the mean score of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support was 83,26 ± 4,98.