Kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalara bakım verenlere uygulanan danışmanlığın bakım verenlerin bakım yükü, stres düzeyi ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of consultancy provided to caregivers of patients undergoing surgery due to femur fractures on the caregiver burden, stress level and quality of life of caregivers
- Tez No: 720291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmanın amacı kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalara bakım verenlere uygulanan danışmanlığın bakım verenlerin bakım yüküne, stres düzeyine ve yaşam kalitesine etkisini incelemektir. Araştırma iki aşamalı bir çalışmadır. Araştırmanın ilk aşaması; niteliksel, ikinci aşaması yarı deneyseldir. Araştırmanın birinci aşaması tanımlayıcı niteliksel tipte olup, örneklemini kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalara ilk kez bakım veren 25 aile üyesi oluşturmuştur. Bakım verenlerin verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanırak toplanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasının örneklemini ise kalça kırığı nedeniyle ameliyat olan hastalara bakım veren 73 aile üyesi (girişim grubu n=35, kontrol grubu n=38) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Bakım Veren Tanıtım Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği, Bakım Veren Stres İndeksi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler taburculukta yüz yüze, ameliyat sonrası 1. ay ve 3. ayda ise telefon ile görüşülerek toplanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasının verileri içerik analizi ile değerlendirilmiş,“bilgi gereksinimi”,“Alzheimer ve kalça kırığı olan hastasının bakımında karşılaşılan güçlükler”,“hastanın iyileşmesi ve kendi kendine yeterliliği hakkında endişe”olmak üzere üç ana tema belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasının verilerinin değerlendirilmesinde ki kare testi, t testi, tek faktörlü varyans analizi ve tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bakım verenlerin danışmanlık alma durumuna göre taburculuk, ameliyat sonrası 1. ay ve 3. ay ölçümlerde; zarit bakım yükü puan ortalamaları, ameliyat sonrası 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to examine the impact of consultancy provided to caregivers of patients undergoing surgery due to femur fractures on the caregiver burden, stress level and quality of life of caregivers. The study was a two-stage study. The first stage of the study was qualitative and the second stage was quasi-experimental. The first stage of the study was descriptive-qualitative and the sample of the study comprised 25 family members giving care to patients undergoing surgery due to femur fractures for the first time. We collected data from the caregivers using a semi-structured interview form. The sample of the second stage of the study comprised 73 family members giving care to patients undergoing surgery due to femur fractures (intervention group n=35, control group n=38). In collection of the data we used the Caregiver Introduction Form, the Zarit Caregiver Burden Scale, the Caregiver Stress Index and the SF-36 Quality of Life Scale. We collected the data face-to-face during discharge and on the phone during the postoperative first and third months. We evaluated the data of the first stage of the study via content analysis and specified three main themes as“information requirement”,“difficulties faced in the care of Alzheimer patients with femur fractures”and“concern about patient's recovery and self-sufficiency”. We evaluated the data of the second stage of the study using the chi-square test, t-test, single factoral variance analysis and two factoral variance analysis in repetitive measures.