Türk Hukukunda silah kavramı ve silah kaçakçılığı suçları
The concept of arms and arms trafficking crimes in Turkish Law
  1. Tez No: 582886
  2. Yazar: ENES KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak silah kavramı üzerinde durulacaktır. Silah kavramını açıklarken, özellikle herhangi bir nesnenin silah olarak değerlendirilmesinde ne gibi ölçütlerin dikkate alındığı, Türk ve Alman doktrinlerindeki tartışmalara değinilerek açıklanacaktır. Ayrıca, silah kavramının tasniflendirilme çalışmaları üzerinde ağırlıklı olarak durularak, Alman ceza hukuku sistemindeki tasniflendirmeler incelenecektir. Bu inceleme neticesinde varılan sonucun, Türk ceza hukuku sistemine nasıl işlenmesi gerektiği hususundaki değerlendirmeye de yer verilecektir. İkinci bölümde, 6136 sayılı Kanunun 12. ve 13. maddesinde düzenlenen ateşli silah kaçakçılığı suçları ile 6136 sayılı Kanunun 14. ve 15. maddesinde düzenlenen ateşsiz silah kaçakçılığı suçları incelenecektir. Her bir suç tipi bakımından, korunan hukuki yarar, suçun konusu, suçların fail ve mağduru, suçların maddi ve manevi unsurları, yaptırımları, cezayı artıran ve azaltan nitelikli halleri ve muhakeme kurallarının nasıl yapılacağı ayrı ayrı açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise, 6136 sayılı Kanunun 12. ve 13. maddesinde düzenlenen ateşli silah kaçakçılığı suçları ile 6136 sayılı Kanunun 14. ve 15. maddesinde düzenlenen ateşsiz silah kaçakçılığı suçları, suçun özel görüşüş şekilleri (teşebbüs, iştirak ve suçların içtimaı) kapsamında değerlendirilecektir. Belirtmiş olduğumuz bu kapsam ve sınırlar dahilinde kalmaya dikkat ve özen göstermeye çalışmakla birlikte, çalışma esnasında ulaşılacak yeni veri, kaynak ve bilgi çerçevesinde yeniden çalışmamızın kapsam ve sınırlarını dizayn edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Our study consists of three sections. In the first section, the concept of 'arms' will be examined. While the concept of 'arms' is being explored, what sorts of criteria are deemed to name any object as an 'arm', will be particularly explained, in reference to the discussions in Turkish and German doctrines. In addition, by focusing on the efforts to classify the concept of 'arms', the classifications in the German criminal justice system will be examined. An evaluation will be delivered as to how the result of this examination should be adapted into the Turkish criminal law system. In the second section, the crime of firearms trafficking regulated in Law No. 6136 in Articles 12 - 13 and the crime of fireless arms trafficking regulated in Articles 14-15 will be examined. Regarding each type of crimes; the protected legal benefit, the subject of the crime, the victim and perpetrator of the crimes, the objective and moral elements of the crimes, the sanctions, the qualified situations that increase and decrease the sentence, how the proceeding rules to be addressed will be separately explained. In the third section, the crime of firearms trafficking regulated in Law No. 6136 in Articles 12 - 13 and the crime of fireless arms trafficking regulated in Articles 14-15 will be assessed in terms of the special appearance forms of the crimes (attempt, joint participation, and aggregation of the crimes). While trying to pay attention and care to remain within these limits and scope; we may design the scope and limits of our study in accordance with the new data, resources, and information to be reached during our study.