Yarımburgaz Mağarası'nın günümüz müzeciliği açısından değerlendirilmesi ve sergileme önerisi
The evaluation and exhibit proposal of the Yarimburgaz cave in terms of modern museology
- Tez No: 582885
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU PELVANOĞLU, DOÇ. DR. EYLEM ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzecilik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Yarımburgaz Mağarası'nın konumu, tarihçesi anlatılarak arkeolojik ve jeolojik açıdan önemi doğrultusunda diğer tarihöncesi dönem ve ziyaret edilebilir mağara örnekleri de göz önüne alınarak ve günümüz müzeciliği bağlamında bir sergileme planlaması çıkarılmıştır. Altı bölümden oluşmakta olan tez çalışmasının ilk bölümünde konunun amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. Jeolojik zamanların ve Paleolitik Çağ'ın anlatıldığı ikinci bölümün ardından üçüncü bölümde, mağara tanımı, mağaraların jeolojik ve arkeolojik açıdan önemi ele alınarak Türkiye ve dışındaki bazı mağara örnekleri incelenmiştir. Yarımburgaz Mağarası'nın konumunun, araştırma tarihçesinin, arkeolojik ve jeolojik açıdan öneminin vurgulandığı dördüncü bölümün ardından beşinci bölümde, geçmişte ve günümüzde defalarca tahribata uğramış olan Yarımburgaz Mağarası'nın koruma tarihçesi ele alınarak mağara için koruma ve sergileme önerileri sunulmuştur. Mağaraların arkeolojik ve jeolojik açıdan, özellikle Pleistosen Arkeolojisi adına önemli olmasından dolayı, anlaşılabilmesinin ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesinin gerekliliğinden doğan bir sebep ile Yarımburgaz Mağarası'na günümüz müzeciliği açısından bakılıp sergilemenin bir karşılama merkezinde gerçekleşmesi için öneride bulunulmuştur. Böylelikle Pleistosen arkeolojisine ve mağaralara yeni bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an exhibition plan for the Yarımburgaz Cave, including the archaeological and geological importance and high lighting the comparison between Yarımburgaz Cave and other prehistorical caves which are open to be visited in the light of modern museology, is presented through giving details of the location and the historical back ground of the Yarımburgaz Cave. In the first part of the study, which has in total six parts, the aim of the study, the scope of the study and the method of the study are focused. After the second part, including the information on geological and paleolithic age, in the third part, the definition and the archaeological and geological importance of the cave are underlined and some cave samples from Turkey and the world are observed. After the fourth part, high lighting the location, there search history and the archaeological and geological importance of the Yarımburgaz Cave, the suggestion for protecting and exhibiting the cave is presented in the 5th part by considering there search history of the Yarımburgaz Cave, which has been destroyed many times so far. Due to the importance of the caves for archaeology and geology, especially for the Pleistocene Archaeology, the Yarımburgaz Cave has been observed in the light of modern museology for being understood and conveyed to the upcoming generations and it is advised to be exhibited in a visitor center. By doing this, it is predicted that Pleistocene Archaeology and the caves like Yarımburgaz will gain a new perspective.