Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güzelyurt ovası valencia portakallarının bitki besin maddesi noksanlıklarının belirlenmesi
The Diagnosis of plant nutrient deficience in Valencia orange ochards in Güzelyurt area in Turkish Republic of North Cyrus
- Tez No: 5829
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
an ÖZET Yüksek Lisans Tezi KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ GÜZELYüRT OVASI VALMCİA POBTAKALLARINIU SİTKİ ESS İH MADDESİ NQKS A 'MLÎKM RİNÎN BELİRLENME S İ Yunus YENEN Ankara Üniversitesi fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr» Sevim ZABüMO?lU 1938 ; Sayfa;69 jüri : Pro f. Dr. Sevim Z A B'üK O?LU : Prof. Dr. Abdülraşit BROHİ :Doç. Dft. Ferhan HATİBO?LU Güzelyurt ovasında yetiştirilen Valencia portakallarının besin maddesi noksanlıklarını teşhis etmek için, bölgeyi temsil edecek şekilde 27 toprak ve yaprak numunesi alınarak analiz edimmiş, elde edilen bulgular, sınır değerlere göre değerlendirilmiştir.Güzelyurt ovası toprakları, killi-tın ve tın teks- türlü, hafif ve orta alkalin reaksiyonludur» Kireç, katyon değişim kapasitesi ve eriyebilir tuz kapsamları yüksek, organik madde kapsamları düşüktür. Total azot ve alınabilir fosfor üst toprakta genellikle yeterli, buna karşın numunelerin profil ortalaması düşüktür. Değişebilir potasyum ve magnezyum genellikle yeterli, sodyum ve kalsiyum yüksektir. Toprakların mikro element kapsamları; demir ve mangan yeterli» numunelerin %56'sında bakır, %52'sinde çinko düşüktür. Yaprak analiz sonuçlarına göre, numunelerin % 52' sinde azot düşük ve noksan, % 22' sinde fosfor düşük düzey dedir. Numunelerin hepsinde, potasyum düşük ve noksan, kalsiyum fazla, sodyum ve magnezyum yeterli düzeyde bulunmuştur.Mikro elementlerden demir genellikle yeterli, bakır yeterli ve yüksek düzeydedir. Numunelerin % 56'sında çinko düşük, % 78'inde mangan düşük ve noksan düzeydedir. Sonuç olarak; Güzelyurt ovasında yetiştirilen Valencia portakalı yapraklarında, magnezyum, sodyum, demir ve bakır yeterli, kalsyum fazla düzeydedir. Numunelerin % 52' sinde azot, % 22'sinde fosfor, % 78'inde mangan, % 56'smda çinko ve hepsinde potasyum düşük düzeyde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER :Güzelyurt ovası, toprak özellikleri, Valencia portakallarının besin maddesi (Azot, fosfor, potasyum, sodyum, kalsyum» magnezyum, demir, bakır, çinko ve mangan) durumu»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ma s ters Th.es is THE DIAGNOSIS Öp PLAUT MRIENT DEpICIEİ'JCE İM VALENCIA ORAjSGfc OCHARDS IH GÜZELYljRT Ai'tEA BM TURKISB REPUBLIC Öp JSfORTH CYPRljS +.£ Yunus YEHEH Ankara Univereıty Grsd-uate School of Itfatursl snd Applied, Sciences Department of Soil Selence Supervisor: Prof. Dr. Sevim Z ABU M O?LU 1988, Page: 69 Ju r y : Pr o f. Dr. Sevim Z A BU ÎTO? LU Prgf.Dr. Abdülraşjt BROHİ Aseoo o Prof»Dr. yerhan EAIİBO?LU in order to determine deficiencies of nutrient in Yslencia orange vı/hich. are grovm in Güzelyurt area, 2? sarcples of sail snd leaf had been teken and analysed to represent the region. Obtained findings had been evsluated accordir.g to the ir lirniting vslues* The land of Güzelyurt area inStlihdes clay snd clsy- loam texture and sho\?cs light and raeditırn alkaline resctiona, lime content, cation-exchange cspacity and soluble salt con- tent are high but organic rnatter content is low«> Total N and available P are usually enough in the top soil, ho^ever the avarage of the sanıples' profiles is lavs.H^changeable K and Mg are usually enough, Ha :and öa are high. Gontenfc of the mi c ro elemente of soil pe and Mn enough» in 56/5 of the sarn.ples Cus in 22% of the samples Zn is lav;. As a result of leaf analgsis, in 52% of saraples If is low snd deficient? in 22% of samples P is low, lovv and deficient K, high Cas enough Ha and Mg have been found in ali the samples, pe and ön, vvtıich are the members of the microelements, are usually enough, Bâsides that Cu is high. in 56% of the samples Zn is Iow7 in' 1Q% Mn is low and deficient. As a result, in the samples of leaf of Yalencia oranges ^hich are gro^n in Güzelyurt srea; Mg, Ka, pe, and Cu are enough, Ga is high. in 52$ of the samples H in 22% of the samples P, in 18% of the samples Mn, in 56^ of the samples Zn and in ali of the samples K found lovs« KBY vifORDS:Güzelyurt area, soil properties, plant-nutrient levels of Valencia oranges (Mitrogen, phosphorus, sodiuna» potasiuoij calciutn> taagnesiunı, iran, cooper, zinc and oıanganase).