Bulut bilişim uygulamaları ile veri tabanlarına erişim: ULAKBİM ve üniversite kütüphaneleri için bir model önerisi
Access databases with cloud computing applications: A framework for university libraries and ULAKBIM
  1. Tez No: 583010
  2. Yazar: MEHMET ŞERİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR ALİKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilginin öneminin artması, bilimsel çalışmalara verilen değeri de arttırmıştır. Bilimsel çalışmalar sonucunda bilgi sürekli güncellenmekte, teknoloji ve uygulamalarla insanların hizmetine sunulmaktadır. Hızla gelişen ve değişen bilgi teknolojileri ile birlikte, eğitim ve öğretim alanındaki yenilikler, üniversite kütüphanelerini de etkilemektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Ülkemizdeki tüm devlet ve vakıf üniversiteleri kütüphane kullanıcıları için eşitlik ilkesi temelinde nicelik olarak daha fazla, nitelik olarak daha kaliteli; zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın bulut bilişim teknolojilerinden faydalanarak üniversite kütüphaneleri ve ULAKBİM için bir model önerisi sunmaktır. Model önerisi; SDLC aşamaları kapsamında, bulut bilişimin beş temel bileşeni olan;“müşteri/kullanıcı, denetleyici, hizmet sağlayıcı, aracı ve taşıyıcı”olmak üzere ULAKBİM organizasyon yapısı esas alınarak yapılandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing of the importance of information, has also increased the value given to the scientific studies. As a result of scientific studies, information is constantly updated and presented to the service of people with technology and practices. Together with rapidly developing and changing information technologies, innovations in the field of education and training, affect also university libraries. In this sense, the aim of the research is presented a model of proposal for university libraries and ULAKBİM, utilizing cloud computing technologies without time and space constraints, as more in quantity and more quality attributes based on the principle of equality to library users in the all state and foundation universities in our country. Model proposal; within the scope of SDLC stages, the five main components of cloud computing; including“Customer/user, controller, service provider, agent and carrier”are configured on the basis of the organizational structure of ULAKBİM.