Higgs bozonunun anormal bağlaşımlarının incelenmesi
Investigation of anomalous couplings of Higgs boson
  1. Tez No: 583011
  2. Yazar: CANSU SAMANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, Ge- > hZe- sürecindeki hZZ ve hGZ anormal bağlaşımları model bağımsız efektif teoriler kullanılarak incelenmiştir. Burada, Ge- > hZe- süreci elektron-pozitron çarpışmasındaki alt süreç olarak ele alınmıştır. Bu süreçte Higgs bozonu (h) bir bb ̅ çiftine bozunurken Z bozonu yüklü lepton (e, Mü) çiftine bozunur. Ge çarpışmasında, tesir kesiti değerleri hem yeni fizik etkileri hem de Standart Model ardalan için hesaplanmıştır. Bu değerler elde edilirken altı-boyutlu operatörlerin Wilson katsayıları dikkate alınmıştır. Ge çarpışmasındaki foton için Weizsacker-Williams Yaklaşımı (WWA) ve Compton geri saçılan foton (Lazer) dağılım fonksiyonları ayrı ayrı ele alınmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Lazer fotonu dikkate alındığında elde edilen sınırlamalar WWA olana göre çok daha duyarlıdır. Gerek tek parametre, gerekse de iki parametre analizi için X^2 analizi kullanılmıştır. Böylece, elektron-pozitron sisteminin 1000, 1500 ve 3000 GeV'lik kütle merkezi enerjisi ve çeşitli yıllık ışınlık değerleri dikkate alınarak Ge- > hZe- süreci için tek parametre Wilson katsayıları üzerine alt ve üst limitler %95 güvenirlik seviyesinde (CL) elde edilmiştir. Bunun yanında, yukarıdaki kütle merkezi enerjileri için sırasıyla 1000, 1500, 3000 fb^-1 yıllık ışınlık değerleri alınarak iki-boyutlu kontur grafikleri elde edilmiştir. Sonuçlar, Wilson katsayıları üzerine getirilen limitlerin güncel limitleri daha da iyileştirebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hZZ ve hGZ anomalous couplings have been investigated through the process Ge- > hZe- using model independent effective theories. Here, the process Ge- > hZe- is considered as the subprocess in the electron-positron collision. In this process, Higgs boson (h) decays into the bb ̅ pair, while Z boson decays into the a pair of charged leptons (e, Mü). In the Ge collision, the cross-section values have been calculated for both the new physics effects and the Standard Model background. The Wilson coefficients of dimension-six operators have been taken into consideration while obtaining these values. The Weizsacker-Williams Approach (WWA) and Compton back scattering photons (Laser) mechanism for the photon in the Ge collision are discussed separately and the results are compared. The bounds obtained with regard to the laser photon are much more sensitive than that of WWA. For both single parameter and two parameter analysis, X^2 analysis has been used. Thus, considering the center-of-mass energy of electron-positron system of 1, 1.5, 3 TeV and the integrated luminosity of 100, 500, 1000, 1500, 2000 fb^-1, the upper and lower bounds on single parameter of the Wilson coefficients have been obtained at 95% confidence level (CL) for the process Ge- > hZe-. In addition, two dimensional contour plots have been obtained for above center-of-mass energy with integrated luminosity of 1000, 1500, 3000 fb^-1, respectively. The results show that limits on Wilson coefficients can further improve the current limits