Relational cutoff and its role in protecting the self in social contexts
Küsmsenin sosyal bağlamda benliğin korunmasındaki rolü
  1. Tez No: 583063
  2. Yazar: METİN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SERRA MÜDERRİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, küsmenin sosyal bağlamdaki savunma özelliklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Küsmek, yakın bir insanla ilişkide çözülemeyen bir çatışmadan dolayı değişken bir zaman süresince konuşmamak olarak tanımlanmıştır. Katılımcıların küstükleri yada bir başkasını küstürdükleri durumlar incelenmiştir. Araştırmanın verileri 6 üniversite öğrencisi ve 6 yetişkin olmak üzere 12 katılımcıdan bir defa yapılan yarı yapılandırlmış görüşmelerle toplanmıştır. Analizle için Görüşmeler Gömülü Kurama (Charmaz, 2006) göre analiz edilmiştir. Küsmemin narsistik bir yaralanmayla başlayan, karşı tepkiler ve ilişkiyi gözden geçirmeyle devam eden interpsişik ve intrapsişik bir süreç olduğu görülmüştür. Küsmek bağışlanma, kısmi olarak çözülen veya devam eden olarak sonuçlanmıştır. Bulgular küsmenin çok yoğun olumsuz duygulardan kaçınmayı, bilinçdışı bir movitasyona sahip olarak benlik bütünlüğünü ve benlik saygısını korumayı içeren savunma özelliklerine sahip olduğunun düşünülebileceğini göstermiştir. Bulgular Türk kültürel normları göz önünde bulundurularak, klasik ve ilişkisel psikanaliz bakışaçılarına göre tartışılmıştır. Farklı kuşaklar ve cinsiyetlerin küsme deneyimindeki farklılıklar da tartışılmıştır. Ayrıca araştırmanın kısıtlı yanları ve çıkarımları da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to explore defensive features of relational cutoff in social contexts. Relational cutoff was conceptualized as stopping speaking to another person for a variable length of time, because of seemingly unresolvable conflict between intimates. Relational cutoff was investigated conditions in which the participants had the role of the offended or the offender in the conflict. The data were collected from 12 participants including 6 university students and 6 adults through a semi-structured one time interview. Grounded theory (Charmaz, 2006) was applied to analyze the interviews. It appeared that relational cutoff involved both intrapsychic and interpsychic processes, beginning with a narcissistic injury, followed by counteractions, relational evaluation. Relatioanal cutoff ended with forgiveness, resolved partially or stayed as unresolved. The results revealed that relational cutoff can be considered as having defensive elements consisting of avoiding overwhelming unpleasant emotions and having an unconscious motivation to protect the cohesiveness of self and self-esteem. The findings were discussed through the classical and the relational psychoanalytical perspectives by taking into consideration of the norms in the Turkish culture. Generational and gender differences in experiencing relational cutoff were also debated. Limitations and implications of the present study were also reviewed.