The role of energy resources oil and gas in strengthening Russia, after the fall of Soviet Union
Sovyetler Birliği'nin düşüşünün ardından Rusya'nın güçlendirilmesinde petrol ve doğal gazın rolü
- Tez No: 583070
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Economics, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra Rusya'yı güçlendirmede özellikle petrol ve doğal gaz olmak üzere enerji kaynaklarının rolünü, doğal gaz ve petrolün Rusya ekonomisinin gelişmesine nasıl yardımcı olduğunu ve Rusya'nın eski Sovyetler Birliği ülkelerinde siyasi olarak daha aktif olmak için doğal gaz ve petrolü nasıl kullandığını açıklıyor. Son olarak, araştırma, enerji alanında çalışan Rus şirketlerine ve bunların nasıl çalıştığına ve Rusya'nın dünyadaki bir enerji süper gücü olarak politik ve ekonomik olarak konumunu güçlendirmede nasıl etkili olduğuna ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This study explains the role of energy resourcesespecially oil and natural gas in strenghening Russia after the fall of Soviet Union, how natural gas and oil have halped Russia's economy to develop and how Russia depends on energy sector. The study also explains how Russia uses natural gas and oil as a tool to be more active politically inside former Soviet Union countries. Finally, the study sheds light on Russian companies that work in energy field and how they work and how they are helpful for Russia's position politically and economically as an energy super power in the world.