Traumatic testimonies: Trauma, Temporal Hybridity, and language in the God of Small Things and Lolita
Travmatik kanıtlar: Küçük Şeylerin Tanrısı ve Lolita'da travma, Temporal Hybridity ve dil
- Tez No: 583071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Vladimir Nabokov'un Lolita (1955) ve Arundhati Roy'un Küçük Şeylerin Tanrısı (1997) adlı eserleri, pedofili ve ensest olarak adlandırılan toplumsal suçların travmatik etkilerini anlatıyor. Yazarlar, travma deneyimini kurgusal kanıtlarla çoğaltmak için temporal hybridity ve göstergebilim dili kullanarak edebi zaman ve dil kavramlarını çarpıtmaktadır. Romanın belirli sözleri, olayları, davranışları ve rüyaları tekrarlaması, travmanın tekrarlayan doğasını ve hatırlanmasını güçlendirir. Estetik olarak güzel romanlarla sonuçlanan sıra dışı ve lirik dil kullanımı, hem karakterlerin hem de okuyucuların abject (iğrençlik) ile yüzleşmesini kolaylaştırır hem de onları toplumsal etik kavramını yeniden düşünmeye zorlar. Birinci Bölüm travma, temporal hybridity, göstergebilim ve Julia Kristeva, Cathy Caruth, Elizabeth Outka ve L. Chris Fox tarafından belirlenen abject (iğrençlik) kavramları ile ilgili teorik tartışmalara giriş niteliğindedir. İkinci Bölüm travma ve zamanı, yani karakterlerin travmatik deneyimlerini, bu deneyimlerin karakterlerin zaman algıları üzerindeki etkilerini ve okur için travmatik bir deneyimin kafa karıştırıcı doğasını taklit eden roman yapısını ele alır. Üçüncü Bölüm, travmanın karakterlerin dilini nasıl değiştirdiğini analiz eder. Bunu göstergebilim ve karakterleri abject (iğrençlik) ile diyaloga zorlayarak ve okuyucuyu ahlak kavramını sorgulamasına neden olan bir manipülasyon ile yapar. Dördüncü Bölüm, bu çalışmada ele alınan analizlere bir sonuç sunar ve yazarların anadilinin İngilizce olmamasının, kurgu yoluyla travmanın açıklığa kavuşturulmasında kullanılan göstergebilimsel stiller için başka bir boyut yarattığını savunur.
Özet (Çeviri)
Vladimir Nabokov's Lolita (1955) and Arundhati Roy's The God of Small Things (1997) narrate the traumatic effects of societal transgressions, namely pedophilia and incest. The authors distort literary notions of time and languageby utilizing temporal hybridity and semiotic language in order to replicate the experience of abject trauma through fictional testimony.The novel's recurrence of certain words, events, and behaviors reinforce the repetitive nature and recall of trauma. The use of unusual and lyrical language, resulting in aesthetically beautiful novels, serve to ease both the characters and readers' confrontation of the abject and forces them to reconsider societal ethics. Chapter One is an introduction to theoretical arguments on trauma, temporal hybridity, semiotics and the abject posited by Julia Kristeva, Cathy Caruth, Elizabeth Outka, and L. Chris Fox. Chapter Two considers trauma and time, namely the characters' traumatic experiences and their impact on their perception of time and the novels' structure, which simulate the disorienting nature of a traumatic experience for the reader. Chapter Three analyzes how trauma alters the characters' language, forcing them into a dialogue with the semiotic and the abject, and manipulating the reader into a complicity that challenges their morals. Chapter Four offers a conclusion to the analyses elaborated in this work and argues that the authors' non-native command of English creates another dimension to the semiotic styles employed in elucidating trauma through fiction.