Şekerin mikrodalga enerjisi ile kurutulması
Drying with the microwave energy of the sugar
- Tez No: 58310
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKERİN MIKRODALGA ENERJİSİ İLE KURUTULMASI Alpaslan KARAGÖZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1997, Sayfa: 64 Jüri: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Prof. Dr Ali Y. BİLGESÜ Doç. Dr. Mete KOÇKAR Bu çalışmada, şekerin varolan kurutma proseslerinin dışında mikrodalga enerjisi ile kurutulmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Şeker, tepsi tipi ve döner tipi kurutucu ile de kurutularak mikrodalga enerjisi ile kurutmaya karşı avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bir çok sanayi dalında ürün üzerinde son işlem olarak yapılan kurutma, şeker üretiminin de en son basamağını oluşturur. Bu amaçla kurutma işlemi şeker neminin paketleme için istenilen seviyeye getirilmesi ve zararlı mikroorganizmalardan arındırılması amacıyla büyük önem taşır. Günümüzde mikrodalga enerjisi ile çalışan sistemler büyük bir hızla klasik enerjili sistemlerin yerini almaktadır. Bu tekniğin en önemli özelliği enerjinin dalgasal olarak maddenin merkezine dalması, ısınmanın içten başlaması böylece ortam içinde homojen bir güç dağılımının sağlanmasıdır. Deneylerin gerçekleştirildiği tünel tipi mikrodalga fırınla kesikli operasyonda çalışılmıştır. Mikrodalga fırında her biri 800 watt gücünde 2450 mHz frekansta çalışan NEC MG 600 A modelinde 5 adet magnetronlu güç kaynağı bulunmaktadır. Çalışmalar sonucunda mikrodalga enerjisi ile kurutmanın, diğerlerine göre daha hızlı ve etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca deneyler sonucunda yapılan mikrobiyolojik analizlerde, mikrodalga enerjisinin dezenfektan özelliğinin de olduğu bulunmuştur. Bu mikroorganizma! azalmanın mikrodalga enerjisi ile kurutmada, zamana bağlı olduğu sonucu çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şeker, mikrodalga, kurutma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DRYING WITH THE MICROWAVE ENERGY OF THE SUGAR Alpaslan KARAGÖZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1997, Page: 64 Jury: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Prof. Dr. Ali Y. BİLGESÜ AssocProf. Dr. Mete KOÇKAR In this study, there is a work in which drying of the sugar with microwave energy additionaly with standart drying process. Advantages and disadvantages of the microwave drying with tray and rotary drying had been compared. As the most of the industry, the last step of the product is drying process in the sugar production. Drying process is very important in packing for reaching to suitable humudity level of sugar and remove up the harmful microorganisms. Nowadays, systems working with microwave energy are used instead of classical energy systems. The most important feature of this technique is that; energy directly reaches to center of the subject and grow warm is start up from the inside. In this way homogen energy gradiation is achived. All the experiments had been done in the tunnel type of microwave oven with batch operation. There are 5 magnetron power supplies (NEC MG 600 A model) which works with 800 watt power 2450 mHz frequency in microwave oven. At the end of the study, it was seen that drying with microwave is faster and more effective than others. In addition to this, microbiologic analyses shows that there is a dezenfection facilities of microwave energy. It was observed from the result that, the decrease of microorganism depends on drying time with microwave energy. KEY WORDS: Sugar, microwave, drying