Sosyal medya kullanımının üniversite öğrencilerinin kitap okuma alışkanlığı üzerine etkileri: Necmettin Erbakan Üniversitesi örneği
The effects of social media usage on university students' reading habits: The case of Necmettin Erbakan University
- Tez No: 583116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İletişim Bilimleri, Information and Records Management, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile okuma alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışma ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2017-2018 bahar döneminde Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 239 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kitap Okuma Alışkanlığına İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ)”gerekli izinler alındıktan sonra kullanılmıştır. Araştırma sonucunda okuma alışkanlığının etkisi kız öğrencilerde daha fazla olduğu görülürken erkek öğrencilerin ise sosyal medya ile daha fazla meşgul olduğu gözlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ile okuma alışkanlıkları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu ve sosyal medya kullanımının olumsuz sonuçlarının okuma alışkanlığının istek, etki ve yararını yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between social media usage and reading habits of university students'. The study was conducted according to the relational screening model. The study group consisted of 239 undergraduate students studying at Necmettin Erbakan University Eregli Faculty of Education in 2017-2018 spring term. In order to collect data,“Attitude Scale for Reading Habits”and“Social Media Addiction Scale”were used after obtaining the necessary permissions. As a result of the research, it was observed that the effect of reading habits was higher on female students, while it was observed that male students were more engaged with social media. It has been found that there is a significant and negative relationship between social media addiction and reading habits of university students and negative results of social media usage predict the desire, effect and benefit of reading habit.