Anayasa Mahkemesi'nin yargısal aktivizmde negatif tutumu
Negative attitude of the Constitutional Court in judicial activism
  1. Tez No: 583115
  2. Yazar: TAYYİP ÇAKIRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MURAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Anayasa Mahkemesi'nin bazı kararlarında kendi yetkisini aşarak takındığı aktivist tutumu ve Mahkeme'yi bu tutuma sevk eden nedenleri araştırmaktır. Bundan dolayı, çalışmada Türk Anayasa Mahkemesi'nin yargısal aktivizmde sergilemiş olduğu negatif tutumu ve Mahkeme'yi bu tutuma sevk eden sebepler irdelenip incelenmektedir. Bu doğrultuda çalışma, amacına ve kapsamına değinen giriş kısmının haricinde iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak anayasa yargısı kavramına ve bu kavramı ortaya çıkaran teorik ve pratik nedenlere yer verilmektedir. Daha sonra, bir anayasa yargısı organı olarak ortaya çıkan Türk Anayasa Mahkemesi'nin kuruluşu, yapısı, statüsü, görev ve yetkileri ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Türk Anayasa Mahkemesi'nin kamuoyunun da ilgisini çeken önemli bazı kararları incelenerek, bu kararlar etrafında yaşanan tartışmalara değinilmektedir. İnceleme sonucunda, Mahkeme'nin bazı konularda devletin resmi ideolojisi bazı konularda ise güçlü siyasal iktidarın istekleri doğrultusunda hareket ederek negatif aktivist bir tutumun içine girdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the activist attitude of the Turkish Constitutional Court, which overcomes its authority in some of its decisions and the reasons that lead the Court to this position. Therefore, this study examines the negative attitudes of the Turkish Constitutional Court in judicial activism and the reasons that lead the Court to this attitude. Accordingly, the study consists of two parts and the conclusion part except the introduction part which touches on its purpose and scope. In the first chapter, primarly, the concept of constitutional jurisdiction and the theoretical and practical reasons that reveal this concept are examined. Then, the establishment, structure, status, duties and competence of the Turkish Constitutional Court, which emerged as a constitutional jurisdiction body, are discussed. In the second part of the study, some important decisions of the Turkish Constitutional Court, which attracts the attention of the public, are examined and the discussions around these decisions are discussed. As a result of the investigation, it was observed that the Court has taken an activist attitude by acting on the official ideology of the state on some issues and on the basis of the demands of strong political power.