Max Frisch' in ' Homo Faber' ve Orhan Pamuk' un ' Kırmızı Saçlı Kadın' adlı romanlarında mitolojik izlekler
Mythological themes in the works of Max Frisch' s ' Homo Faber' and Orhan Pamuk' s ' Kirmizi Saçli Kadin'
- Tez No: 583138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE AKYILDIZ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Max Frisch'in Homo Faber ve Orhan Pamuk'un Kırmızı Saçlı Kadın Adlı Romanlarında Mitolojik İzlekler”isimli tez çalışmamızda yazarların eserlerinde geçen mitolojik unsurlar ele alınmıştır. Her iki romanın da Yunan mitolojisindeki söylencelerden yararlandığı ve ayrıca Orhan Pamuk'un Firdevsi'nin“Şeyhname”sindeki“Rüstem ile Sohrâb”ı da konu etmiş olduğu tespit edilmiştir. İki yazarın az da olsa otobiyografilerinden faydalanarak romanlarını ele aldıkları da bir gerçektir. Özellikle Max Frisch bizlere eserinde teknolojik gelişimin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini ele aldığı izlenimini vermiştir. Çalışmamızın giriş bölümünde tezimizin konusu, amacı ele alınmış ve ele aldığımız bölümlere de kısaca değinilmiştir. Ayrıca tezimizi yazarken yararlandığımız bazı kaynaklardan söz edilmiştir. Özellikle edebiyatın ve bizim de ele aldığımız karşılaştırmalı edebiyatın kültürel etkileşimine yer verilmiş ve aynı zamanda benzer ve farklı yönlerine değinilmiştir. Max Frisch ve Orhan Pamuk'un romanlarında mit, efsane, kader kavramlarının tanımlarına yer verilerek gerçek hayat ile ilişkilerine, özelliklerine ve işlevlerine açıklık getirmeye çalışılmış, doğa ve teknolojinin insanlar üzerindeki etkilerinden söz edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda teknoloji ve mitoloji konuları ile Max Frisch ve Orhan Pamuk'un eserlerini güçlendirdikleri ve zenginlik kattığı ortaya konmuştur. Karşılaştırmalı edebiyat ile iki eserin karşılaştırılması yapılarak özgün yanlarının olduğu, ister dini ister mitolojik olsun kaderin insanlar üzerindeki etkilerini eserlerine yansıttıkları belirtilmiş, her iki yazarın mit ve efsane üzerinden anlatımlarını güçlendirdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study titled“ The Mythological Themes in 'Homo Faber' by Max Frisch and 'Kırmızı Saçlı Kadın' by Orhan Pamuk”is to analyze mythological themes in the novels. In both novels, the focus is on legends of Greek mythology and also it has been understood that Orhan Pamuk has used Rüstem and Sohrab in Şeyhname by Firdevsi. It is a fact that both authors have created their novels depending on autobiographies. Especially Max Frisch gives the impression that in his Works he has focused on the negative effects of technological developments on people. In the introduction part of our study, the subject and the purpose of the thesis are emphasized. Especially comperative literature and cultural interaction with their similarities and differences are told. In conclusion part, it has been understood that the subject of technology and mythology strengthen and enrich the works of Max Frisch and Orhan Pamuk. These two works have been compared with comperative literature and both of these novels have unique sides, authors have reflected either religious or mythological effects of fate on their works and both authors have enriched their way telling on myths and legend.