Sermayenin organik bileşiminin evrimi üzerine disiplinler arası bir tartışma
Sermayenin organik bileşiminin evrimi üzerine disiplinler arasi bir tartişma
- Tez No: 583262
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AYAŞ, DOÇ. DR. AYHAN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
İddiamıza göre; sermayenin organik bileşimi bir kavramdan öte gölgede bırakılmış bir düzlemdir. Organik bileşim düzlemini, kendisine içkin emek ve sermaye boyutları oluşturmaktadır. Biyoloji ve antropoloji bilimlerinin desteğine muhtaç olan bilinçli emek ile termodinamik yasalarının çözümleme alanında bulunan makine-kapital boyutlarının doğa ve toplum ortamında bileşimi zamanda ele alındığında, konunun matematiksel-iktisadi bir analize ve tarihsel bir değerlendirmeye maruz kalması gereklidir. Organik bileşim düzleminin; inceleme alanı insanın ve uygarlığın evrimiyle bağlantılı olarak gelişen ve temel bilimlerin yoğun bir biçimde pratiğe aktarılmasıyla eş zamanlı olarak oluşan bir bilinç akışı veya düzeyi olarak tanımladığımız iktisat disiplini içindeki kökleri ve geçirdiği matematiksel dönüşüm; karlar oranına, ortalama makine ömrü katsayısına ve sermayenin devir hızına bağlı olarak üç pratik model yardımıyla ulusal hesaplar tabloları ve finansal olmayan denge tabloları üzerinden ölçülmüştür. Sonuç olarak; gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olanlar arasındaki organik bileşim farkları, sömürü oranları ve emek-gücü değerleri ile organik bileşim oranları arasındaki ilişkiler, sektörler arası eşit organik bileşime yakınsama eğilimi ve organik bileşimin iktisadi uygarlığımızı açıklama gücü gibi olgular belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we will work up to compose the historical, economical and mathematical souls of the concept of 'the organic composition of the capital'. The inspiration of this study is that question:“Is the economic process entropic or not?”and the starting point is that answer:“The answer can be based on (but hidden in) the connections of the three coeval theories: Entropy theory of the thermodynamics, the organic composition of the capital parameter of Ricardian-Marxist theory and the evolution theory”. It will be passed through six thresholds strictly connected by the pivotal parameter of the theory of economic growth, 'the organic composition of the capital', during this study. After determining a historical, conceptional and an intellectual perspective, we will try to form a framework about the term of capital. The second threshold is to present and synthesize the Romerian, Kaldorian, Solowian, Keynesian and Harrod-Domarian analyzes of this pivotal parameter. The third and the fourth thresholds are the methods of this study to materialize and measure the organic composition of the capital. The technical contributions of Robinson, Heertje, Reati, Rowthorn-Harris, Samuelson and the others are examined. The input-output tables and the balance sheets for non-financial assets of the countries of the earth are being used to measure the organic composition. The fifth and sixth thresholds are for developing the results of the study and for making a review about the capitalistic production model by the help of the theoretical and practical foundations. This study can be evaluated as the investigation of that assertion-question:“Can the components and basic concepts of the economical theory stand on a solid scientific base like organic composition platform?”