Sportif rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerde ekorekreasyonel tutum
Ecorecreational attitude of participants in sportive recreation activities
- Tez No: 583263
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı; ekorekreasyona yönelik bir tutum ölçeği geliştirmek ve elde edilen ölçüm aracı ile sportif rekreasyon faaliyetlerine katılan bireylerin ekorekreasyonel tutum düzeylerinin belirlenerek, değişkenlerin bu düzeyi ne doğrultuda değiştirdiğini araştırmaktır. Araştırmanın ölçek geliştirme aşamasında, test tekrar test yöntemiyle Gazi Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerden veriler toplanmıştır. Nitel verilerle içerik analizi yapılarak ve literatür taranarak oluşturulan madde havuzu 95 sorudan, uzman görüşleriyle 61 maddeye düşürülmüş devamında pilot uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop an attitude scale for ecorecreation and to investigate the effect of variables on the level of ecorecreational attitudes of the individuals participating in sportive recreation activities with the measurement tool obtained. During the scale development phase of the study, data were collected from students who were trained at different faculties of Gazi University by test re-test method. Qualitative data were analyzed by content analysis and literature survey was conducted.