Astım hastalarında fiziksel aktivite seviyesi, kardiyorespiratuar uygunluk ve yaşam kalitesinin araştırılması
Investigation of physical activity level, cardiorespiratory fitness and quality of life in patients with asthma
  1. Tez No: 583266
  2. Yazar: FURKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Astım prevelansı dünya genelinde giderek artmaktadır. Havayolunda meydana gelen inflamatuar süreç ve bu sürecin diğer fizyolojik etkileri fiziksel aktiviteyi ve egzersiz yapmayı kısıtlar. Literatürde astım hastalarının fiziksel aktivite seviyesi veya egzersiz kapasitesini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Çalışmanın amacı kontrol altındaki astım hastalarının maksimal ve fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, fiziksel aktivite seviyesi, solunum ve periferik kas kuvveti, solunum kas enduransı, dispne, yorgunluk, uyku kalitesi, depresyon, anksiyete, öksürük, yaşam kalitesi ve astım bilgi düzeyinin sağlıklılarla karşılaştırılmasıydı. 41 astım hastası (ortanca yaş 50 yıl, vücut kitle indeksi 28,61 kg/m2, 29K/12E, GINA Evre Ⅰ-Ⅲ) ile 41 sağlıklı birey (ortanca yaş 51 yıl, vücut kitle indeksi 26,72 kg/m2, 30K/11E) karşılaştırıldı. Egzersiz kapasitesi kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET) ve 6 Dakika Stepper Testi (6-DST), solunum fonksiyonları spirometre, solunum kas kuvveti ağız basınç ölçüm cihazı (MİP-MEP), solunum kas enduransı artan eşik yükü solunum kas enduransı testi, periferik kas kuvveti dinamometre, fiziksel aktivite seviyesi metabolik holter, dispne modifiye Medical Research Council (mMRC) dispne ölçeği, yorgunluk Yorgunluk Şiddet ölçeği, yaşam kalitesi Astım Yaşam Kalitesi ölçeği ve St. George Solunum Anketi, depresyon Beck Depresyon Envanteri, anksiyete Beck Anksiyete Envanteri, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite indeksi, öksürük Leicester Öksürük ölçeği ve astım bilgi seviyesi Astım Bilgi Düzeyi anketi ile değerlendirildi. Hastaların 6-DST adım sayısı, KPET zirve VO2, VO2kg, MET, VE, HR, %VE, %HR, VCO2 parametreleri, solunum fonksiyonları, solunum kas enduransı, üst ve alt ekstremite periferik kas kuvveti sağlıklılardan istatistiksel olarak düşüktü ve dispne, yorgunluk, depresyon, anksiyete, öksürük, uyku ve yaşam kalitesi daha kötü ve astım bilgi düzeyi sağlıklılardan daha yüksekti. Hastaların maksimal oksijen tüketimi, maksimal ve submaksimal egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum kas enduransı, periferik kas kuvveti, uyku, yaşam ve öksürük kalitesi azalmıştı. Dispne, yorgunluk, anksiyete ve depresyon algıları artmıştı. Kontrol altındaki astım hastaları kardiyopulmoner rehabilitasyon programlarına yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Prevelance of asthma is increasing gradually. Inflammatory process which occurs in respiratory tract and other physiological effects of this process restrict physical activity and doing exercise. Studies which investigating physical activity level and exercise capacity are limited in literature. We aimed to comparing asthmatic patinets' maximal and functional exercise capacity, pulmonary functions, physical activity level, respiratory and peripheral muscle strength, respiratory muscle endurance, dyspnea, fatigue, sleep quality, depression, anxiety, cough related quality of life, disease spesific quality of life and self-management knowledge of patients with healthy subjects. Forty-one stable asthma patients (median age 50 year, body mass index 28,61 kg/m2, 29F/12M, GINA Class Ⅰ-Ⅲ) and 41 healthy subjects (median age 51 yıl, body mass index 26,72 kg/m2, 30F/11M) were compared. Exercise capacity (6 minute stepper test [Six-MST] and cardiopulmonary exercise test [CPET]), pulmonary functions (spirometry), respiratory muscle strength (mouth pressure device [MIP-MEP]), respiratory muscle endurance (incremental threshold loading respiratory endurace test), peripheral muscle strength (dynamometer), physical activity levels (metabolic holter), dyspnea (modified Medical Research Council [mMRC] dyspnea scale), fatigue (Fatigue Severity scale), quality of life (AQLQ and St. George Respiratory Questionnaire), depression (Beck Depression Inventory), anxiety (Beck Anxiety Inventory), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index), cough (Leicester Cough Questionnaire) and self-management knowledge (AKQ) were evaluated.