Sanat ontolojisi bakımından boşluk kavramı
The concept of void in ontology of art
  1. Tez No: 583303
  2. Yazar: AYDAN AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE EJDER JOHNSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ontolojinin ve sanat felsefesinin temel kavramlarından birisi olan boşluk kavramını sanat ontolojisinde incelemeye odaklanır. Antik Yunan felsefesinde, özellikle arkhe, khôra ve topos bağlamındaki doğa ve ontoloji çalışmalarında yer alan boşluk düşüncesi, modern çağda özellikle fizik ve hareket konularıyla sınırlıdır.Bununla birlikte, çağdaş fenomenoloji geleneği, boşluk kavramıyla ilişkili olarak düşünülebilecek hiçlik kavramını yeniden ele alır ve böylece boşluğun insanla ve varlıkla olan ilişkisini gösterir.Çağdaş felsefenin boşluk kavramına dair bu farklı yaklaşımı, sanat ontolojisindeki boşluk sorununu anlamak için önemli bir adım olabilir. Sanat ontolojisinde boşluk konusuna odaklanan bu çalışma için, boşlukla çarpıcı bir biçimde ilgili olan sanat eserlerinin seçilmesi ve seçilen örneklerin resim sanatı, heykel sanatı ve özel bir mimari yapı olarak sanat galerisiyle sınırlı olması, konunun ontolojik bağlamına yaklaşmak için kritik bir rol oynar.Ancak bu örneklerin ötesine geçecek ve sanat ontolojisi alanında zemin olacak bir boşluk kavramına gereksinim duyulmaktadır.Bunun için evrenin zeminini ve ontolojinin en temeldeki unsurunu arayan Platon'a, onun Timaios diyaloğunda geçen khôra sözcüğüne ve onun boşlukla olan ilişkisine bakılabilir.Boşluğun yerle, ara ve aralık olmakla ve üçüncü bir unsur olmakla olan ilişkisi, khôra yorumları üzerinden boşluk kavramı için kullanılabilir. Böylece bir kavram olarak boşluk, sanat ontolojisi alanındaki çalışmalar için yeni bir zemin yaratabilir.
Özet (Çeviri)
This work is focused on the study of the concept of void, which is one of the basic concepts of ontology and the philosophy of art, in ontology of art. The thought of void in Ancient Greek philosophy takes place in scope of the nature and ontology studies, especially in the context of arche, chora and topos; while it is limited to the subjects of physics and movement in the modern age. The tradition of contemporary phenomenology, however, reconsiders the concept of nothingness which can be thought of in relation to the concept of void, and thus it demonstrates the relation of the void with the human and the being.This different approach of contemporary philosophy may be considered as an important step in order to understanding the problem of void in ontology of art. In this study focusing on the void in ontology of art, selecting works of art that are conspicuously related to the void, and limiting the selected examples to painting, sculpture and the art gallery as a special architectural structure play a critical role in order to approach the ontological context of the subject.However, there is a need for a concept of void in order to go beyond these examples and to form the basis for ontology of art.For this purpose, one can look at Plato, who seeks the ground of the universe and the fundamental element of ontology, at the word chora in the Plato's dialogue of Timaios dialogue and at its relation to the void.Apart from of matter and form, chora, which emerged as the third type, linguistically refers to void, space, territory, area, place, extension, openness, gap.Thus, void as a concept can create a new basis for studies in the area of the ontology of art.