Teorik açıdan hakimin hukuk yaratması
Theoretically creation of law by judge
- Tez No: 583329
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hukuk sistemlerinde kanun koyucuların mükemmel kanunlar yapmaları imkansızdır. Zira dinamik toplumsal koşullarda, ortaya çıkabilecek her türlü uyuşmazlığa, önceden bir kanun hükmünün öngörülmesi mümkün değildir. Bu noktada önlerine gelen uyuşmazlıkları çözüme kavuşturma zorunluluğu altında bulunan hakimlerin hukuk yaratmalarına ihtiyaç duyulur. Tezin amacı; kanun koyucuların her türlü uyuşmazlığa çözüm üretememesi nedeniyle ortaya çıkan kanun boşluklarının hakim tarafından nasıl doldurulacağı sorunsalı çerçevesinde, hakimin hukuk yaratma yetkisini teorik ve felsefi açıdan incelemektir. Bu amaçla, tezde hukuk yaratmanın ön koşulu olan kanun boşluğu, hakimin hukuk yaratmasına ilişkin teorik görüşler ve hakimin hukuk yaratmasının farklı hukuk sistemlerindeki görünümleri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is impossible for the legislators to make perfect laws in legal systems. In dynamic social circumstances, it is not possible to envisage all kinds of disputes that may arise beforehand. Thus, the judges, who are under the obligation to resolve the disputes, need to create law. The aim of the thesis is to examine the judge's authority to create law from a theoretical and philosophical point of view in the context of the question of how to fill the gaps in the law, which arise due to the failure of lawmakers to produce solutions to all kinds of disputes. For this purpose, the thesis seeks to explain the legal gap which is a prerequisite for the creation of law in terms of the theoretical opinions about the creation of the judge's law and the appearance of the creation of judge's law in different legal systems.