Kesikli polimerizasyon reaktörlerinde hal değişkenlerinin öngörülmesi
State estimation in batch polymerization reactors
  1. Tez No: 58335
  2. Yazar: ZAHRA POURKİAN LİRHARANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KESİKLİ POLİMERİZASYON REAKTÖRLERİNDE HAL DE?İŞKENLERİNİN ÖNGÖRÜLMESİ Zahra POURKİAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1997, Sayfa: 81 Jüri: Prof. Dr. Rıdvan BERBER Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Bu çalışmada kesikli stiren polimerizasyon sisteminde hal değişkenlerinin tahmini için farklı örncklctncli (multi-rate) bir ''extended" Kalman filtresi geliş tirilmiş tir. Reaktör ve soğutma suyu sıcaklıkları, monomer ve başlatıcı dönüşümleri, sıfırıncı ve ikinci momentler sistemin hal değişkenlerini oluşturmaktadır. Bu hal değişkenlerinden reaktör içi ve ceket sıcaklıktan sıkça ölçülebildiği halde ağırlıkça ortalama molekül ağırlığı ölçümü daha az sayıda yapılmaktadır. Sistem, küçük örnekleme aralığında gözlenebilir olmadığından alt bölümlere ayrılarak yeni bir algoritma geliştirilmiştir. Değişik proses ve ölçüm gürültü kovaryans matrisleri ile yapılan benzetimlerde hal değişkenlerinin, bu arada özellikle polimerin ağırlıkça ortalama molekül ağırlığının, uygun olarak tahmin edilebileceği görülmüştür. İncelenen sistemde filtrenin yakınsaması ile ilgili bir sorunla karşı taşıtmamış tır. Benzetim sonuçlan, önerilen hal tahmin yönteminin stiren polimerizasyon sistemine uygulanabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİ MELER: Farklı örneklemcli extended Kalman filtresi, stiren polimerizasyonu, kesikli polimerizasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STATE ESTIMATION IN BATCH POLYMERIZATION REACTORS Zahra POURKIAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1997, Page: 81 Jury: Prof. Dr. Rıdvan BERBER Prof. Dr. Erdoğan ALPER Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI In this study a multi-rate extended Kalman filter has been developed to obtain state estimates in a batch styrene polymerization system. State variables of the model are reactor and cooling water temperatures, monomer and initiator conversions, zeroth and second moments. The measurements of reactor and jacket temperatures are in general available more rapidly than weight-average molecular weight measurements. Since the system with this approach was not observable in minor sampling instants, a new algorithm is developed by dividing the estimation structure into subsystems. Simulation runs, conducted with different process and measurement noise covariance matrices, provided satisfactory estimation of the states and weight-average molecular weight. The filter with proposed structure showed a good convergence in all simulation runs, and the results proved the applicability of this state estimation technique in batch styrene polimerization reactors. KEY WORDS: Multi-rate extended Kalman filter, styrene polymerization system, batch polymerization