Konya il merkezi kamu kuruluşlarında çalışan kadınların beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeyleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 58334
- Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İL MERKEZİ KAMU KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN KADINLARIN BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE BİLGİ DÜZEYLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayşegül UYAR (ARICI) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seniha HASİPEK 1997, Sayfa: 167 Jüri : Prof. Dr. Seniha HASİPEK Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN Bu araştırma Konya il merkezi kamu kuruluşlarında çalışan kadınların beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgi düzeylerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın materyalini 54 kamu kuruluşundan tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 450 kadın oluşturmaktadır. Araştırma verileri; deneklerle“Karşılıklı Görüşme (mülakat) Tekniği”kullanılarak, bizzat araştırıcı tarafından 1 Ocak- 15 Mart 1997 tarihleri arasında toplanmıştır. Deneklerin beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgi düzeyleri ilgili sorulara ve soru şıklarına verilen puanların değerlendirilmesi ile saptanmıştır.Genel beslenme alışkanlığı gruplandırılarak değerlendirildiğinde deneklerin %36.33'nün kötü, %30.00'nın orta, %27.67'inin iyi beslenme alışkanlığına sahip oldukları görülmektedir. ov Araştırma kapsamındaki kadınların %86.00'nın günde 3 öğün, %10.44'nün 2 öğün, %2.22'nin 4 öğün, % 1.33 'nün 4 öğünden fazla yemek yediği görülmektedir. Denekler arasında en fazla atlanılan öğün sabah öğünüdür (% 11.00). Öğle yemeğini %4.22 oranında denek atlarken, akşam öğününü atlayan deneğe rastlanmamıştır. Deneklerin zaman bulamaması, canının istememesi, zayıflamak istemesi gibi nedenler öğün atlama nedenlerinin başında gelmektedir. Deneklerin psikolojik durumlarının ("üzüntülü, yorgun, sevinçli, heyecanlı) beslenme alışkanlıklarını etkilediği bu araştırmanın bulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON NUTRITIONAL HABITS AND THE LEVELS OF NUTRITION KNOWLEDGE OF THE WORKING WOMEN IN THE GOVERMENT SECTOR OF THE KONYA PROVINCE Ayşegül UYAR (ARICI) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisior : Prof. Dr. Seniha HASİPEK 1997, Page: 167 Jury : Prof. Dr. Seniha HASİPEK Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Sevinç YÜCECAN This research was programmed for the aim of determination of the nutritional habits and the levels of nutrition knowledge women in the govermeat sector of the Konya province. The pollees of this research was consisted of 450 women iseiected by the method of“Stratified Sampling”from 54 goverment sector. Data collected by way of interview with pollees and through questionnaires filled out respectively, in 1 January- 15 March 1997. The nutritional habits and the level of knowledge of pollees has been determined by scoring the answers given to respective questions or chosen among alternatives.It is seen that 36.33% of the pollees have bad, 30.00% medium and 27.67% good nutritional habits when the common nutritional habits was assessed through forming into groups. It is seen that 86.00% of the pollees within the scope of this study are used to have 3 meals, 10.44% 2 meals, 2.22% 4 meals, and 1.33% more than 4 meals a day. No one who skips dinner was found while 4.22% were skipping lunch. Those such as no time enough for meal; having no appetite; and willing to be slim were the major reasons of skipping meals. The matter of psychological conditions of individuals (i.e. sadness, being tired, happiness, being exited etc.) which effect nutritional habits are among the findings of this study.