2012-2017 döneminde madde bağımlılığı ile mücadele politikalarının süreç analizi
Process analysis of substance addiction policies in the years of 2012-2017 period
  1. Tez No: 583354
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TANAS KARAGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Political Science, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eski çağlardan beri var olan uyuşturucu madde kullanımına insanların ve toplumların bakış açıları, zaman içinde değişmiş ve dönüşmüştür. Ülkemizde de geçmişte şifa verdiği düşünülerek hekimlikte yoğun şekilde kullanılan uyuşturucu maddelerin tüketimi, zamanla suç olarak kabul edilmiştir. Gün geçtikçe duruma tek bir açıdan bakmanın doğru olmayacağı anlaşılmış ve bağımlıların tedavi edilmesi gereken hasta kişiler olduğu görüşü yaygınlık kazanmıştır. Bu görüş, sosyal devlet olmanın da gereğiyle devlet politikalarına yansımış ve böylece madde bağımlılığı ile mücadele, sosyal politika alanında yer bulmuştur. Bu çalışmada öncelikle geçmişten günümüze madde bağımlılığının değişim süreci, madde bağımlılığı ve sosyal politika ilişkisi ele alınmıştır. Akabinde kamu politika süreci, 2012-2017 yılları arasındaki madde bağımlılığı ile mücadele politikalarına uygulanmış ve Türkiye'nin madde bağımlılığı ile mücadele politikaları süreç analizi (gündeme gelme, formüle edilme, kanunlaştırma, uygulama ve değerlendirme) yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Türkiye'nin madde bağımlılığı ile mücadele politikalarının, gündeme gelme aşamasından değerlendirme aşamasına kadar sistematik olarak ve büyük oranda sürece uygun şekilde işlediği görülmüştür. Bununla birlikte ülkemizde akademik olarak madde bağımlılığı konusunda düzenli ve yeterli verileri elde edebilecek çalışmalar yapılmamakta ve sürecin birçok boyutunda hükümetlerin bakış açısı politikaların şekillenmesinde rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the ancient times, perspectives of people and societies on substance use have changed and transformed. The substance use in medicine in the past in our country, considering it as a curative instrument, has been accepted also as a crime in time. Day after day it was understood that it would not be right to consider the situation from a single point of view and it has become widespread that the addicts were sick people who needed treatment. This point of view has been adapted in the State policies according to the necessity of being a social State and by this way the fight against the substance abuse has been found a place in the field of social policy. In this study, first of all, it is discussed the changing process of substance abuse from past to present, and the relationship between the substance abuse and the social policy. Then, the public policy process has been applied to the combat policies about the substance abuse between the years of 2012-2017, and Turkey's combat policies about substance abuse were investigated by the method of the process analysis (coming up on the agenda, formulating, legislation, implementation, and evaluation). At the end of the investigation, it has seen that Turkey's combat policies about the substance abuse, from coming up on the agenda to the evaluation stages, systematically functioned and were largely proper within the process. On the other hand, there are no studies in our country that can obtain systematic and sufficient data on the substance abuse and in many dimensions of the process, the perspective of the governments plays a role in policy making.