Ulus devlet ı̇nşasında toplumsal cinsiyetin sanata yansıması- Weimar Cumhuriyeti (1919-33) ve Erken Dönem Türkiye Cumhuriyeti (1923-40)
The reflection of art on gender in the building of a nation state - Weimar Republic ( 1919-1933) and Early Turkish Republican Era
  1. Tez No: 583412
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
1871'de ulus birliğini sağlamasının ardından emperyalist güce dönüşen Almanya, Avrupa devletleri tarafından işgal edilme korkusu ve dünyada söz sahibi olmak amacıyla I. Dünya Savaşı'na girme kararı almıştır. Aynı dönemde; iç siyasi karışıklıklar ve yayılan ulusçuluk akımının etkisiyle Osmanlı İmparatorluğu parçalanma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu da dağılmaktan kurtulmak umuduyla bu savaşa Almanya safında dahil olmuştur. Savaşı hem Alman hem de Osmanlı İmparatorluğu kaybetmiş, savaş sonrasında her iki ülkede de imparatorluk yapısı çözülmüştür. Bu iki devletin yeniden inşa sürecinde ulus devlet modeli ve cumhuriyet benimsenmiş, bu süreç kadınların toplumsal konum ve rollerinde, ilişki biçimlerinde derin değişimler meydana getirmiştir. Bu çalışma savaş sonrası ulus temelli kurulmuş Weimar ve Türkiye cumhuriyetlerinin sosyopolitik değişimlerinin arka planını, toplumsal cinsiyet inşasını ve kadınların bu gelişmelerdeki özne olarak konumunu incelemektedir. Bu veriler ışığında Alman ve Türk sanatında kadın imgesi değerlendirilecektir. Çalışmanın sonunda birbirine yakın dönemlerde kurulmuş bu iki cumhuriyetin, kadına bakışı tarihsel, sosyolojik ve sanatsal anlamda karşılaştırılarak, benzerlik ve farklılıklar üzerinden tarihsel izdüşümün genel hatları ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
After achieving national unity in 1871, Germany became an imperialist power that had a fear of invasion in the hands of other European countries. With this fear and a wish to have a say in world politics, Germany decided to enter World War 1. The Ottoman Empire entered a state of fragmentation following the inner turmoil and the fast- expanding nationalism trend in the same period. Therefore, The Ottoman Empire became a part of this war on Germany's side with hopes of forestalling disintegration. Both Germany and the Ottoman Empire lost the war, after which the empire model fell through in both countries. In both countries' processes of rebuilding identity, the nation-state model and republican ideals were adopted. This process brought about significant changes in women's societal positions and roles, as well as their modes of relationships. This research analyses the background of the sociopolitical changes the Weimar Republic and the Turkish Republic, both of which were based on the notion of the nation following the war, went through, the building of gender in society, the way women were perceived, and women's role in these changes. In light of these, the woman image in German and Turkish art is taken into consideration. In conclusion, the way these two countries, which are formed within a few years of each other, regard women historically, sociologically, and artistically is interpreted in a comparative manner, after which a historical projection is made by establishing the similarities and the differences. In conclusion, the way these two countries, which are formed within a few years of each other, regard women historically, sociologically, and artistically is interpreted in a comparative manner, after which a historical projection is made by establishing the similarities and the differences.