Uşak ilinde bazı kabakgillerde karpuz mozaik virüsü (WMV)'nün serolojik yöntemle belirlenmesi ve biyolojik indeksleme çalışmaları
Determination of watermelon mosaic virus (WMV) by serological method and biological indexing studies in some Cucurbitaceae in Usak province
- Tez No: 583418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN TARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Uşak ili ve ilçelerinde bal kabağı (Cucurbita moschata L.), yemeklik kabak (Cucurbita pepo L.), hıyar (Cucumis sativus L.), karpuz (Citrullus lanatus L.) ve kavun (Cucumis melo L.) bitkilerinde Karpuz mozaik virüsü (Watermelon Mosaic Virus; WMV) 'nün tespiti ve dağılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. 2017-2018 yıllarında WMV şüpheli kabakgil bitkilerinden toplanan 313 adet örnek, DAS-ELISA yöntemiyle testlenmiş ve biyolojik indeksleme çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda 2017'de alınan 134 örneğin 70'inde (%52,23), 2018'de alınan 179 örneğin 111'inde (%62,01) ve toplamda arazilerden alınan 313 adet örneğin 181'inde (%52,82) WMV pozitif olarak bulunmuştur. Mekanik inokulasyon çalışmaları sonucunda, indikatör bitkiler DAS-ELISA ile testlenerek hıyar, karpuz ve tütünde WMV'nin pozitif bulunmasıyla doğrulaması yapılmıştır. Uşak ilinde kabakgillerde, WMV'nin varlığı ve dağılımı ilk defa bu çalışmayla belirlenmiştir. Ayrıca arazi çalışmalarında virüs belirtileri gösteren bazı yabancı ot türlerinden alınan örneklerle yapılan serolojik testler sonucunda, yabani hardal (Sinapis arvensis L.) ve yabani marulun (Lactuca virosa L.) WMV ile bulaşık olduğu saptanmıştır. Bu çalışma sonucunda, Uşak ilinde yetiştirilen kabakgil bitkilerinin WMV ile yüksek oranda bulaşık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to reveal determination and distribution of Watermelon Mosaic Virus on pumpkin (Cucurbita moschata L.), field pumpkin (Cucurbita pepo L.), cucumber (Cucumis sativus L.), watermelon (Citrullus lanatus L.) and melon (Cucumis melo L.) in Uşak province. 313 specimens, gathered from suspicious WMV Cucurbitaceae at 2017 and 2018, was analyzed with DAS-ELISA technique. Biological indexing studies were conducted. According to results, WMV was determined as positive on 71 (%52,98) of 134 specimens, received at 2017; on 111 (%62,01) of 179 specimens, received at 2018; on 181 (%52,82) of 313 specimens in total. According to mechanic inoculation studies, it was verified with analyzing indicator plants and finding out positive WMV on cucumber, watermelon and tobacco. The presence and distribution of WMV was firstly established symptoms from the field, wild mustard (Sinapis arvensis L.) and wild lettuce (Lactuca virosa L.) were determined infection with WMV. Consequently, it is revealed that cucurbit plants grown in Uşak are highly contaminated with WMV.