Kastamonu ilinde kivi yetiştiren işletmelerin sosyo-ekonomik durumu
Socio-economic status of kiwi growing companies in Kastamonu province
- Tez No: 583429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada Kastamonu bölgesinde kivi yetiştiriciliği yapan işletmelerin sosyo-ekonomik yapısı ve üreticilerinin üretim ve pazarlama aşamasında karşılaştığı sorunlar saptanmaya çalışılmıştır. Kastamonu ilinin 19 ilçesinden, kivi yetiştiriciliği yapan İnebolu, Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Doğanyurt, Cide ilçelerinden 77 üretici ile yüz yüze yapılan anket çalışmalarının sonunda elde edilen veriler 2019 yılında toplanarak analiz edilmiştir. Kastamonu İlinde son verilere göre 213 dekar alanda 77 çiftçi ekonomik anlamda kivi üretimi yapmaktadır. Üreticilerin büyük çoğunluğunun orta yaş verimlik çağında oldukları, ilkokul mezunu ve çekirdek aile yapısına sahip olduğu görülmüştür. İşletme sahiplerinden çoğunun emeklilik gelirine sahip olduğu, kredi kullanımının az olduğu görülmektedir. Don, dolu vb. doğal afet olaylarına karşı, işletmelerin büyük bir kısmı, tarım sigortalarını yaptırmadıkları tespit edilmiştir. Bölgede genel olarak depolama sorunundan dolayı, üreticilerin kivilerini dönem içerisinde sattıkları belirlenmiştir. Üreticilerin mazot, gübre, fidan, tesis kurulumu gibi tarımsal destekleri aldıkları tespit edilmiştir. Bölgede mevcut uygun durumda olan hazine arazilerinden yararlanılması noktasında, kivi üretim alanlarının çoğalması, üreticileri ümitlendirebilir. Kivi üretici kooperatifinin, söz konusu bölgede kurulması ile pazarlama, depolama gibi sorunların yanında, girdi maliyetlerinin düşürülmesi gibi konuların çözüme kavuşturulmasına olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, socio-economic structure of kiwi growing enterprises in Kastamonu region and the problems faced by producers in the production and marketing stages were tried to be determined. Data collected from face to face surveys conducted with 77 producers of kiwi in 19 districts of Kastamonu province (İnebolu, Abana, Bozkurt, Çatalzeytin, Doğanyurt, Cide) were collected and analyzed in 2019. According to the latest data in Kastamonu province, 77 farmers produce kiwis in economic terms in an area of 213 decameters. Most of the producers were in the middle age productivity age and they had primary school graduates and nuclear family structure. It is seen that most of the business owners have retirement income and credit usage is low. It has been determined that most of the enterprises do not have agricultural insurance against frost, hail etc. natural disasters. Due to the storage problem in the region in general, it was determined that the producers sold kiwi during the period. It has been determined that producers receive agricultural supports such as diesel oil, fertilizer, sapling and plant installation. The proliferation of kiwi production areas in terms of exploiting the available treasury lands in the region may hope the producers. With the establishment of the kiwi producer cooperative in the region, it may enable issues such as reduction of input costs as well as problems such as marketing and storage.