Kastamonu ili kivi üreticilerinin iklim değişikliğine karşı tutumlarını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the attitudes of kiwi farmers in Kastamonu province toward climate change
- Tez No: 819365
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İklim değişikliği her geçen gün daha yoğun olarak hissedilmektedir. Bunun sonucunda ise yeryüzünde istenmeyen doğa olayları meydana gelmektedir. Buzulların erimesi ve okyanus seviyesinin yükselmesi bunların içinde en bilinen doğa olaylarıdır. Buna karşın don, şiddetli rüzgârlar ve azalan yağışlar da yeryüzünü etkilemektedir. Bu olayların tarıma olumsuz etkileri bulunmaktadır. Tarımın iklim değişikliğinden etkilenmesi neticesinde, gıda zincirinde de aksamalar meydana gelmektedir. Bu aksamaları en az seviyeye indirebilmek için özellikle çiftçilerin iklim değişikliğini algılaması ve bu sürece uyum için önlemler almaları gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kivi üreticilerinin iklim değişikliğine karşı tutumlarını etkileyen faktörleri analiz etmek ve iklim değişikliğine uyum için aldıkları önlemleri belirlemektir. Araştırma Kastamonu'da 65 kivi üreticisi işletme sahibini kapsamaktadır. Saha çalışması 2022 yılında yüz yüze anket şeklinde yapılmış olup tam sayım yöntemi kullanılmıştır. Veriler SPSS 28 ile analiz edilmiştir. Araştırma sorularına cevap bulmak amacıyla Frekans Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, İkili Lojistik Regresyon ve Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; üreticilerin hepsi iklim değişikliği ile ilgili haberleri takip etmektedir. Don olayı kivi yetiştiriciliğindeki en önemli sorun olarak görülmektedir. Üreticilerin çoğunluğu bölgelerindeki hava sıcaklığının arttığını ifade etmektedir. Ayrıca üreticiler iklim değişikliğine uyum sağlamak için ürün sigortası yaptırmayı, organik tarımı ve tasarruflu su kullanımını çok önemli bulmaktadır. Buna ek olarak üreticilerin kivi yetiştiriciliğinde karşılaştıkları sorunlar ile kivi veriminde azalış yaşanma durumu arasında doğrusal yönde anlamlı bir ilişki vardır. Çiftçiler iklim değişikliğinin etkilerine karşı bilinçlendirilmelidir. Çiftçilerin iklim değişikliğine uyum sağlamaya yönelik yöntemler belirlemelerine yardımcı olunmalıdır. Ayrıca, çiftçilerin alacakları mücadele yöntemleri için eğitim programları hazırlanmalı ve daha fazla maddi destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Climate change is felt more intensely every day, resulting in undesirable natural events occurring on Earth. Melting glaciers and rising sea levels are among the most well-known natural phenomena. They can lead to frost, strong winds, and decreasing precipitation. These events adversely affect agriculture. As a result of the impact of agriculture on climate change, disruptions may occur in the food chain. To minimize these disruptions, farmers need to perceive climate change and measures to adapt to this process. This study aims to analyse the factors affecting the attitudes of kiwi fruit producers towards climate change and to determine the measures they take to adapt to climate change. The research includes 65 Kiwi-producing business owners in Kastamonu. The fieldwork was carried out as a face-to-face survey in 2022, and the full count method was used. Data were analysed with SPSS 28 statistical analysis program. Frequency Analysis, Independent Sample T-Test, Binary Logistic Regression and Correlation Analysis were applied to find answers to the research questions. According to the results of the study. All producers follow the news about climate change. Frost is seen as the most important problem in kiwi cultivation. Most producers state that their region's air temperature has increased. In addition, producers find it very important to have crop insurance, organic agriculture, and efficient water use to adapt to climate change. In addition, there is a linear significant relationship between the problems encountered in kiwi cultivation and the decrease in kiwi productivity. Farmers should be made aware of the effects of climate change. Farmers should be helped to identify ways to adapt to climate change. In addition, training programs should be prepared for farmers' struggle methods, and more financial support should be provided.