Adolescents' eating behaviors in the era of social media: The role of social comparison, body satisfaction and need satisfaction
Sosyal medya çağında ergenlerin yeme davranışları: Sosyal karşılaştırma, beden memnuniyeti ve ihtiyaç doyumu değişkenlerinin rolleri
- Tez No: 583554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATHANASIOS MOURATIDIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, sosyal medya kullanımından kaynaklanan sosyal karşılaştırmalar ve işlevsiz yeme davranışları arasında günden güne olan ilişkiyi ihtiyaç doyumu ve beden memnuniyeti üzerinden ölçmek için tasarlanmıştır. Bu parametrelerin günden güne dalgalanma göstereceği hipotez edilmiş ve katılımcıların kişiler arası farklılıklarından olan özsaygı, yeme bozukluğu semptomları, yaşam doyumu ve mükemmeliyetçiliğin günden güne ölçülen değerlerin ortalama seviyelerini öngörebileceği düşünülmüştür. Yöntem: Katılımcılar 127 ergenden oluşmaktadır (Myaş = 16.53 yıl; SD = 1.18; % 70.1 kadın) ve çalışma iki bölümden oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Günlük öncesi evrede katılımcıların özsaygıları, yeme bozukluğu semptomları, yaşam doyumu ve mükemmeliyetçiliği değerlendirilmiştir. Günlük öncesi evreden iki hafta sonra, katılımcıların iki günde bir sosyal medya kullanımına bağlı karşılaştırma davranışlarını, günlük ihtiyaç doyumlarını, beden memnuniyetlerini ve işlevsiz yeme davranışlarını bildirmeleri istenmiştir. Bulgular: Çok düzeyli analizlere göre tüm günlük parametrelerinin önemli ölçüde dalgalandığını bulunmuştur. Sonuçlara göre, ünlü insanlarla yapılan karşılaştırma işlevsiz yeme davranışları skorları ile günlük ihtiyaç doyumu ve günlük beden memnuniyeti üzerinden ilişkili bulunmuştur. Arkadaşlarla yapılan karşılaştırmalarda, ek olarak arkadaşların sosyal medya hesaplarını ziyaret etmenin günlük ihtiyaç doyumu ve işlevsiz yeme davranışları ile direkt ilişkisi bulunmuştur. Genç kadın örnekleminde de tüm örnekleme benzer sonuçlar bulunmuştur. Katılımcıların yeme bozukluğu semptomları skorlarının günlük beden memnuniyeti skorlarında ortalama olarak daha düşük skorları öngördüğü ve işlevsiz yeme davranışları skorlarında ortalama olarak daha yüksek skorları öngördüğü bulunmuştur. Tartışma: Bulgular, sosyal karşılaştırmaların ergenlerin yeme davranışlarını anlama açısından ihtiyaç doyumu ve buna bağlı olarak bedensel memnuniyeti üzerinden hayati bir rol oynayabileceğini göstermiştir. Yeme bozukluğu semptomlarının günlük değişkenlerden bedensel memnuniyeti ve işlevsiz yeme davranışlarını etkilediği bulunmuştur. Yeme davranışlarının iyileştirilmesi ve beden memnuniyetinin artırılmasını hedefleyen gelecekteki müdahaleler, bu değişkenlerin dinamik yapısını ve ergenlerin sosyal medya kullanımı yoluyla günlük olarak yaptıkları sosyal karşılaştırmaların rolünü göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
This diary study was designed to measure the day-to-day relations between social comparison due to using social media with dysfunctional eating behaviors, through needs and body satisfaction. Those parameters were hypothesized to fluctuate day by day, and their mean levels across a series of days to be predicted from participants' interpersonal differences in self-esteem, eating disorder symptoms, life satisfaction, and perfectionism. Method: Participants were 127 adolescents (Mage = 16.53 years; SD = 1.18; 70.1% females). and the study was consisted of two parts. In the pre-diary phase, participants' self-esteem, eating disorder symptoms, life satisfaction, and perfectionism were assessed. In the diary phase, which started two weeks after the pre-diary phase, participants reported every second day the daily social comparisons they were engaged during social media use, and their daily need satisfaction, body satisfaction and dysfunctional eating behaviors. Results: Multilevel analyses revealed that all the diary measures fluctuated considerably, and that comparisons with famous people related to dysfunctional eating behaviors through need satisfaction and body satisfaction. Visiting friends' accounts was related to need satisfaction and directly to dysfunctional eating behaviors, which were not found for the famous people. The female sample was also found to have similar relation pathways with the full sample. Participants' eating disorder symptoms were found to predict lower mean levels of daily body satisfaction and higher mean levels of dysfunctional eating behaviors. Discussion: The findings suggested that social comparisons might play a vital role on eating behaviors of adolescents, and by means of needs satisfaction and, in turn, body satisfaction. Eating disorder symptoms affected daily body satisfaction and dysfunctional eating behaviors for the between-person differences. Future interventions targeting at eating behaviors and body satisfaction should consider their dynamic day-by-day fluctuation pattern and the role of social comparisons that adolescents make through social media use on a daily basis.