Kendini kabul envanterinin lise öğrencilerine uyarlanması
- Tez No: 1945
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
BÖLÜM VII ÖZET Bu çalışmada üniversite öğrencileri için geliştirilmiş olan Kendini-kabul Envanternin lise öğrencileri için uyarlaması yapılmıştır» Araştırma için Çankaya Lisesinden 1500 öğrenci evren olarak seçilmiştir " Bu okulun Lisel., Lise II. ve Lise III. sınıflarından rastlantısal olarak 448 öğrenci araştırmaya alınmıştır. Uygulamalar araştırmacı tarafından tek tek sınıflara girilerek yapılmıştır. îlk olaran envanterin orijinal formu alınarak uzman kanısına başvurulmuş ve uzman kanısının sonuçlarına göre envanterin (L) formunun son şekli belirlenmiştir. Daha sonra envanter Çankaya Lisesinden bir grup öğrenciye testin tekrarı yöntemiyle uygulanmış, güvenirlik kat sayıları toplam ve her sınıf düzeyi için ayrı ayrı hesaplanmıştır o Ruhsağlığı merkezleri ve hastanelere başvuran ergenlere de envanter uygulanarak Çankaya Lisesinden bir grup öğrenciye uygulama sonuçları ile t-testiyle değerlendirilmiş tir. Çankaya Lisesinde 448 kişiye uygulama sonucu cinsiyete ve sınıf düzeylerine göre t-testi ile ortalamalararası fark aranmıştır. Elde edilen sonuçlara göre her sınıf düzeyi için ayrı ayrı yüzdelik norm geliştirilmiştir. Geliştirilen yüzdelik normlarla daha sonraki uygulamalarda yorumlamaya gidilebilmesi sağlanmıştır. Envanterin lise düzeyinde kendini -kabulü ölçmede güvenilir olduğu belirlenmiştir.62 Bu sonuçlar teker, teker ele alınarak tartışılmış ve ergenlik çağında kendini -kabulü arttırmak için okul rehberlik servisleri ile bireysel ve grup danışmalarının rolünün önemi vurgulanarak bu konuda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at an application of self-acceptance inventory developed for university students to high school students, Çankaya High School's 1500 students were selected as the universe for the study, 448 students having been randomly picked up Grade-1, Grade-2 and Grade-3. As the initial step, subject matter experts sought on the original form of the inventory and the final composition of Form“L”of the inventory was designed acoording to their advice. The inventory was then administrated on a group of students from Çankaya High School by the test re-test reliability. Reliabili ty coefficient was calculated globally as well as on“per- grade”basis. T-test was used to compare the adolescents who apply for the Healt Centers and high school students. Also for the 448 students from Çankaya High School, t-test was used to compare“per-grades”and sex. After the t-test results for each grades percentile norms developed. The inventory was proven to be reliable in determination of self -acceptance at the high school level. The study discusses each scientific finding emphasizes on the importance of high school guidance and for Individual and Group Counseling in improvement of self -acceptance in puberty and presents certain proposals based on the topic.