Orgeneral Asım Gündüz (1880-1970)
General Asım Gündüz (1880-1970)
  1. Tez No: 583574
  2. Yazar: MEHMET ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tez Orgeneral Asım Gündüz'ün (1880-1970) askerî ve siyasî hayatını konu edinmektedir. Asım Paşa 1880 yılında Kütahya'da doğmuş, küçük yaştan itibaren askerliğe duyduğu büyük ilgi ve hevesten dolayı subay olmuştur. Atatürk'ün Harp Akademisinden sınıf arkadaşı olan Asım Paşa, çeşitli birlik ve kurumlarda uzun süre kurmay subay olarak görev yapmıştır. Asım Paşa, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecini hızlandıran Birinci Dünya Savaşı'nda, Filistin Cephesi'nde 48. Tümen Komutanı olarak İngilizlere karşı savaşmış, Birinci ve İkinci Şeria Muharebelerini bizzat idare etmiştir. Birinci Dünya Savaşı Türkler açısından Mondros Ateşkes Antlaşması ile bitmiş; fakat bu antlaşmadan sonra başlayan işgallere karşı Mustafa Kemal Paşa tarafından başlatılan, Türk milletinin hürriyet ve istiklalini sağlamayı hedef alan; Millî Mücadele hareketine katılmıştır. Türk İstiklal Harbi'nde Batı Cephesi Kurmay Başkanlığı gibi önemli bir görevi üstlenmiş, Sakarya ve Büyük Taarruz Meydan Muharebeleri'nde büyük hizmetlerde bulunmuştur. Ayrıca, zaferi getiren büyük taarruz planının hazırlayıcılarındandır. Türkiye Cumhuriyeti'nin en uzun Genelkurmay İkinci Başkanlığını yapmış olan Asım Paşa, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanmasında, askeri delege, Hatay'ın anavatana katılma sürecinde heyet başkanı olarak etkin rol oynamıştır. Askerlikten emekli olduktan sonra iki dönem CHP Kütahya milletvekilliği yapan Asım Paşa, siyasi hayatını noktaladıktan sonra uzun bir emeklilik dönemi geçirmiştir. İstiklal Harbimizin bu değerli komutanı 1970 yılında İstanbul'da vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses General Asım Gündüz's (1880-1970) life. Asım Pasha born in 1880 in Kütahya. He had interested in and had a strong desire of military in his early ages, led him to become officer. Asım Pasha who was friend with Atatürk from War College, had serviced as staff officer for long times at different union and associations. Asım Pasha, who was in Palestine Front as 48. Division Commander and also commanded at First and Second Şeria Battle by himself, engaged to English army at World War I, which caused increasing the speed of Ottoman Empire decadence. According to Mondros Armistice Agreement; World War I was ended for Turks. However, after the agreement occupation has started and Asım Pasha joined the National Battle which started by Mustafa Kemal Pasha, aimed of Turkish Nation's freedom and independence. He assumed mission as significant as Chief of Staff at Turkish Independence War in West Front. He played crucial roles at Sakarya and Great Attack Battle. In addition, Asım Pasha was also one of the preparatories of the plan of attack which brought them the victory. Asım Pasha, who was the longest period of time as Deputy Chief of General Staff in Republic of Turkey, have played roles actively to sign Montreux Convention and Hatay's participation of homeland process. After he retired from military service, he joined the foundation of the Republican People's Party and was elected the deputy of the Republican People's Party representing Kütahya for two term. After he put an end to his political life, he had long retirement life. One of the most important commander of Independence War, have passed in 1970 in İstanbul.