Kahramanmaraş merkez ilçelerdeki mimari eserlerde kullanılan hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of hadiths inscribed in architectural works in Kahramanmaraş central districts
  1. Tez No: 583575
  2. Yazar: FATİH FURKAN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İslâm Dini açısından Hadisler, Kur'ân'ı Kerîm'in açıklayıcısı ve Müslümanlara dînî konularda yol gösterici olması bakımından her zaman hayatın içinde yer almıştır. Müslüman Türk toplumları tarih boyunca Hz. Peygamber'e olan bağlılıklarından dolayı, hadislere ayrı bir önem vermişlerdir. O'nun sünnetini ve hadislerini hayatın her alanına yansıtmayı kendileri için bir görev addetmişlerdir. Bunda en büyük amaç ise hiç kuşkusuz her birinde nice engin anlam ve mesajlar yüklü olan hadislerin zihinlere, hayatın içerisine ve davranışlara yansıtılmasıdır. Bazı hadisler toplum hayatındaki etkisini sürdürürken, bazıları da ya kitapların sayfalarında kalmış ya da gözler önünde olmasına rağmen dikkatlerden kaçmış olabilir. İşte bu sebeple hadislerin toplumsal hayatta nasıl yer aldığı, nasıl kullanıldığı, topluma ne gibi mesajlar verdiği konuları, gün yüzüne çıkarılması ve dikkatlere sunulması gereken önemli hususlardandır. Bu tezde Kahramanmaraş'ın merkez ilçeleri olan Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki camiler, Kur'ân kursları, taziye evleri, mezarlıklar ve diğer muhtelif mekanlarda yer alan hadislerin kaynakları, sened ve metin tahlilleri ve genel değerlendirmeleri yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to Islam, the hadiths have always been involved in the life in point of being an illustrator of the Quran and guiding Muslims on religious issues. Throughout the history, Muslim Turkish societies have given particular importance to the hadiths because of their devotion to the Prophet(Pbuh). They considered reflecting his tradition and hadiths in all areas of life as a duty. The greatest purpose of this is undoubtedly the reflections of the hadiths, which have many vast meanings and messages, into minds, life and behavior. While some hadiths survive in social life, others have remained either on the pages of books or may have escaped attention even though they are in front of the eyes. For this reason, the as the hadiths how is takes place in social lives, how they are used, what messages they give to society etc. is one of the important issues that have to be unveiled and brought to the attention. In this thesis, the hadiths which are inscribed in mosques, Quran courses, condolence houses, cemeteries and the other various places of Kahramanmaraş central districts Onikişubat and Dulkadiroğlu will be examined with regards to source-critical approaches, the critical of sanad-matn(narratoral-textual quality) and their general evoluations.