Elazığ Müzesinde korunan Urartu adak levhaları ve işlevleri
Urartu adult sheets and functions protected in the Elazığ Museum
- Tez No: 583666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT YİĞİTPAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anadolu'nun en büyük madenci topluluğu olarak bilinen Urartular'da gelişmiş bir metal endüstrisinin bulunduğu bilinmektedir. Bu bölgede araştırmalar sonucu bulunan ürünlerde en çok bronzun kullanıldığı da anlaşılmaktadır. Urartular, giysilerinde kemer kullanmayı seven bir toplum olarak, daha sonra bu kemerleri keserek metal levhalara dönüştürüp, yeniden bezeyerek farklı amaçlarla da kullanmaya başlamışlardır. Bu çalışma Elazığ Arkeoloji Müzesi'nde bulunan metal levhaları konu almaktadır. Bu levhaların hangi teknikle yapıldığı, ne amaçla kullanıldığı açıklamaya çalışılarak stil özelliklerinin irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The largest mining community in Anatolia, Urartians, is known to have an advanced metal industry. It is also understood that bronze is mostly used in products found in this region. Urartian, as a society who likes to use belts in their clothes, then cut these belts and transformed them into metal plates and started to use them for different purposes. This study is concerned with metal plates in the Elazığ Archaeological Museum. The aim of this paper is to examine the technique and the purpose of using this plates.