Değişik ışık dalgaboyu (rengi) ve şiddetinin Pimpla turionellae (L.) (Hym.-Ichneumonidae)'nin gelişmesine ve bazı davranışlarına etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the effects of different wave lengths (colour) and of different light densities on the biology and some behaviours of Pimpla turionellae (L.) (Hym.-Ichneumonidae)
- Tez No: 5837
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. AKİF KANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sxcaklık ve $65-70 orantılı nem kosullarında yürütülen bu çalışmada, değişik ışık dalgaboyu (rengi) ve şid detinin Pimpla turionellae (L.) (Hym.- Ichneumonidae) nin öm rü, gelişme süresi, parazitleme gücü ve ergin davranıslarına etkisi araştırılmıştır. Işık şiddetleri ve renklerinin asalagın ömrüne etki si istatistik i olarak önemli bulunmadıgı halde kırmızı ve ma vi renkte ömür uzunluğu, diğer renklere oranla az olmuştur.
Özet (Çeviri)
In these research, carried out at 24± 2 "C temperature and 65-70$ relative humidity, the effects of different wave lengths (light colours) and of different light densities on the biology and some behavioural responses of Pimp la turio nellae (L. ) (Hym.-Ichneumonidae ) were investigated. The effects of different light colours and of differ ent light densities were not founded as statistically signi ficant while under the red and blue colours the longevity were recorded as less than the other ones. The developmental period of the females were incre ased by the blue and red colours at 600 luı while the male ones, same period was increased by the red colour at 600 and 1200 luı. The light densities and colours did not affect sig nificantly the eggs numbers laid in 1 and 24 hours, whereas the eggs numbers inserted in the same times under the red and blue colours were less than the other ones. The number of the parasitised pupae in 1 and 24 hours were founded as less for the red and blue colours compared with the other ones. The total numbers of inserted eggs during the life span of parasite were found- -' as lower in blue and red co lours than the other ones. The effects of the light colours and of the light densities on the behavioural responses of the parasite we re not found-1 as important. However it was observed that the parasites under the yellow and green lights were moreVI active than the other ones. KEY WORDS: Pimnla turionellae (L. ), Galleria mellonella L., light intensity, light wavelength, longevity, fecundity, developmental period, parasitism, adult behaviour.