Protein biyosentez inhibitörlerinin bazı bitki viruslarına etkileri üzerinde araştırmalar
Research on the effects of protein biosynthesis inhibitors on some plant viruses
- Tez No: 5838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
1X1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi PROTEİN BİYOSENTEZ ÎNHİBÎTÖRLERÎNÎN BAZI BÎTKÎ VİRUSLARINA ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Sebilâ AKSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Gürsel ERDİLLER 1988, Sayfa: 60 Jüri: Doç. Dr. Gürsel ERDÎLLER Prof.Dr.Abdullah. GÜBCAÎ? Prof.Dr* Oktay YE?EN Protein biyosentez inhibitörlerinden chloramphenicol, cycloheximide, adsorpsiyon ve penetrasyon inhibitörü amantadine antibiyotik maddelerinin pancar mozaik, (BtMV) tütün mozaik (TMV) ve tütün nekroz viruslarının (TNV) ço ğalmaları üzerine etkileri araştırılmıştır. Viruslar lokal "leke konukçularına inhibitörler ile birlikte mekanik olarak inokule edilmiş, lokal lekele rin en belirgin çıktığı günde leke sayımı yapılıp, çapları ölçülmüştür.iv Cycloheximide TMV lokal lekelerinin kontrol ve diğer inhibitörlere oranla 1 gün önc& çıkmasına neden olmuştur. TNV'nin :ise kontrol ve diğer, inhibitörlere J oranla lokal lekelerini»-- -*i gün gecikmeli meydana gelmesini sağlamıştır. Bu denemede virus çoğalmasını inhibisyonda en etki li inhibitor CH bulunmuştur. CAP' m ise TMV leke büyük lüğünde diğerlerine oranla arttırıcı etkisi gözlenmiştir. BtMV, TMV ve TNV'nin bu denemede kullanılan lokal leke korukçularında meydana getirdikleri ortalama leke sayıları ve leke büyüklüklerinde azalma ve artma yönünden kontrol ve inhibitor uygulamalarında bir farklılık görülmüş se de, varyans analizi yapılıp F değerlerine bakıldığın da gruplar arasındaki farklılığın tesadüften ileri geldiği, istatistik önemi olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELÎMELER: Amantadine, çift diffüzyon ( agar- j el) testi, chlbramphenicoljcycloheximide inhibitor, inhibisyon, %'de enfeksiyon, nispi leke büyüklüğü, pancar mozaik vi rüsü, protein biyosentez, tütün mozaik virusu, tütün nekroz virusu.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON THE EFFECTS OF PROTEIN BIOSYNTHESIS INHIBITORS ON SOME PLANT VIRUSES Sebilâ AKSOY Ankara University Gradauate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Gürsel ERDÎLLER 1988, Page: 60 Jury: Assoc. Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Abdullah GÜRCAN Prof. Dr. O t ay YE?EN Researches have been conducted on the effects of protein biosynthesis inhibitors Chloramphenicol and Cycloheximide t adsorption and penetration inhibitor Amantadine antibiotics on the reproduction of beet mosaic (BtMV), tobacco mosaic (TMV) and tobacco necrosis virus (TNV). The virusus have been mechanically inoculated with inhibitors to the local stain hosts, and the stains have been counted in a day when they are most clearly observedVI and their diameters have been measured at the same ti me. Cychoheximide has caused TMV local stains to appear one day earlier than the control and others. And it has furthermore caused TNV local stains to appear one day later than the control and' others. This test has revealed that the most effective inhibitor in the inhibition of viral reproduction is CH. And CAP has been determined to have a higher enhancing effect than that of the others in TMV lesion size. Although difference has been observed in the control and inhibitor applications in terms of increasing and devreasing in the average lesion numbers and sizes caused by BtMV, TMV and TNV on the local lesion hosts used in this test, when a variant analysis has been realized to see F values, it has been understood that this difference is a casual result with no statistical importance. KEY WORDS: Amantadine,, double diffusion (agar-jel) test, chlaramphenicol, cycloheximide, inhibitor, inhi bition, % percentage infection, relative lesion size, beet mosaic virus, tobacco mosaic virus, tobacco 1 necrosis virus "