Yurtdışında yaşayan ortaokul öğrencilerinin bağlama (saz) eğitimi yoluyla edindiği kazanımların değerlendirilmesi (Bişkek-Kırgızistan örneği)
Evaluating the acquired learning outcomes of secondary school students living abroad through baglama (saz) training (Example of Bishkek/Kyrgyzstan)
  1. Tez No: 583779
  2. Yazar: LEVENT ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırmada Kırgızistan/Bişkek örneği üzerinden yurtdışında yaşayan ortaokul çağındaki Türk öğrencilerin bağlama/saz eğitimi yoluyla elde edebileceği çeşitli kazanımların tespit edilebilmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel bir araştırmadır. Araştırma yöntemi temelde“Durum Çalışması”(Case Study) ana başlığı altında“Programın Etkilerine Dayalı Durum Çalışması”(Program Effects Case Studies) ve“Kritik Olay Durum Çalışmaları”(Critical Instance Case Studies) alt başlıkları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreni yurt dışında yaşayan Türk ve Türk kökenli öğrenciler örneklemi ise Kırgızistan/Bişkek'te yaşayan Türk ve Türk kökenli ortaokul öğrencileridir. Çalışmada veri toplama araçları olarak öğrencilerin demografik bilgilerini ölçmek amaçlı kişisel bilgi formu, öğrencilerin bilişsel-akademik kazanımlarındaki değişiklikleri karşılaştırmak için eğitim öncesi/sonrası karne notlarının karşılaştırılması ve derslere katılım oranlarında değişiklik olup olmadığıyla ilgili öğretmenleri ile görüşme yapılması. Kişisel kazanımların belirlenmesi için eğitim öncesi/sonrası durumları hakkında sosyal çevreleri ile anket soruları yoluyla görüşmeler yapılması. Çalışma sonunda, öğrencilerle edindikleri kazanımlarının ne oranda farkında oldukları ile ilgili görüşmeler yapılması olarak ifade edilebilir. Anket ve görüşmeler sonrasında elde edilen nitel verilerin çözümlenmesinde, öğrencilerin belirlenen ana başlıklardaki kazanımlarının eğitimden önceki ve sonraki durumları arasındaki fark, karşılaştırma analizi yöntemi ile belirlenerek elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda yurtdışında yaşayan ortaokul çağındaki Türk öğrenciler için özel olarak oluşturulup yürütülen bağlama/saz eğitimi yoluyla, bu öğrencilerin kültürel kimlik oluşumu ve gelişimi, bilişsel/akademik gelişimleri ve kişisel gelişimleri hususlarında olumlu yönde kazanımlar elde ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of the example of Kyrgyzstan, it was aimed to determine the various learning outcomes that Turkish secondary school students living abroad can acquire through the baglama/saz training. This study is a qualitative research. The research was basically carried out via the Program Effects Case Studies and Critical Instance Case Studies methods under the main title of Case Study. The universe of the study is the Turkish and Turkish origin students living abroad and the sample is Turkish and Turkish origin secondary school students living in Kyrgyzstan/Bishkek. In the study, personal information form was used to obtain the demographic information of the students and the pre- and post-education scores were compared to compare the changes in students' cognitive-academic achievements. In addition, interviews were carried out with the teachers about the students' attendance. In order to determine individual learning outcomes, interviews were conducted with the students' social environment about the pre/post-education situations by using questionnaire questions. At the end of the study, interviews were conducted with the students in order to determine to what extent the students were aware of the learning outcomes they achieved. In the analysis of the qualitative data obtained after the questionnaires and interviews, the difference between the pre- and post-education status of the students' achieved learning outcomes were determined by comparison analysis method and the findings were interpreted. As a result of the study, it was seen that these students achieved positive learning outcomes in terms of cultural identity formation and development, cognitive /academic development and personal development through the baglama/saz training which was specially developed and conducted for Turkish students living abroad.