Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Kiralık Konak romanı ile Necip Mahfûz'un Kahire Üçlemesi (Es-Sülâsiyye) romanının karşılaştırılması
Comparison of Kiralık Konak by Yakup Kadri Karaosmanoğlu and The Cario Trilogy and Naguip Mahfouz
- Tez No: 583815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MELDA ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarihsel veriler göz önüne alındığında pek çok alanda Doğu'dan önde olan Batı kültürü, gelişen ve değişen dünya görüşü ve ihtiyaçlardan ötürü Doğulu milletleri etkisi altına almaya başlamış, bunun neticesinde Doğu kültürü için kısaca Batılılaşma / Modernleşme olarak adlandırılabilecek bir süreç ve bu süreç içerisinde bir çatışma durumu ortaya çıkmıştır. Ülkeler Batılılaşma yolunda bazen planlı, bazen de sonuçları düşünülmeden yalnızca günü kurtarmak için adımlar atmışlardır. Bu adımlar kültür dünyalarında derin ve sarsıcı etkiler yapmıştır. Edebi çalışmalar Batılaşma hareketleri sonucunda ortaya çıkan kültürel çatışmayı en açık biçimde ortaya koyabilen unsurlardır. Bu çalışmada Batılılaşma konusu, ortak bir tarihsel döneme, din ve siyaset gibi yine ortak paydaları bulunan, Türk edebiyatı ve Mısır edebiyatının örnekleri üzerinden ele alınmıştır. Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Kiralık Konak ve modern Mısır edebiyatının kurucusu sayılan 1988 yılı Nobel edebiyat ödüllünü alan yazar Necip Mahfûz'un Kahire Üçlemesi (es-Sülâsiyye) romanları sahip oldukları ortak kurguları ve temaları sayesinde mukayeseye uygun eserlerdir. Batılaşmayı ve getirdiği kültürel çatışmayı aynı evde yaşayan üç nesil üzerinden anlatan romanlarda nesil çatışması ele alınırken, aynı zamanda mekânlara vurgu yapılarak yaşanılan tarihsel süreçlere göndermeler yapılmıştır. Bu eserler üzerinden kültürel ortaklıkları bulunan iki farklı edebiyatın, Batılaşmayı ve nesil çatışmasını nasıl işlediği; yazarların Batılaşma, yaşanan kültür çatışması ve karmaşa karşısında nasıl bir tutum takındıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the historical data, it is seen that Western culture, which is ahead of the East in terms of scientific studies, has started to influence the Eastern nations due to the developing and changing world view and necessities. As a natural result of this, a process that can be called as Westernization / Modernization for Eastern culture and a conflict situation emerged in this process. For westernization, countries took some steps to save the day. They sometimes planned these steps while they sometimes did not consider the consequences. These steps had profound and shocking effects on the cultural worlds of these countries. Literary studies are the elements that can most clearly reveal the cultural conflict that arose as a result of the Westernization movements. In this study, the subject of Westernization will be discussed through examples from Turkish literature and Egyptian literature, which have common grounds such as a common historical period, religion and politics. Kiralık Konak by Yakup Kadri Karaosmanoğlu, who had an important place in Turkish literature, and Cairo Trilogy (es-Sülâsiyye) by Nobel Prize winner Necip Mahfûz, who is considered as the founder of modern Egyptian literature, are considered to be suitable for comparison within the scope of this specific study as they have common fictions and themes. In the novels describing the westernization and the cultural conflict brought about by westernization through three generations living in the same house, generation conflict was discussed. In these novels, references are made to the historical processes by emphasizing the spaces. In this study, it is aimed to reveal how these two different literatures with common cultural properties deal with Westernization and generation conflict and what kind of attitudes these writers have towards Westernization, cultural conflict and chaos.