Bir grup yetişkinde depresif semptomlar, anksiyete semptomları ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin belirlenmesi
An investigation of the relationship between depressive symptoms, anxiety symptoms and intolerance of uncertainty on a group of adults
- Tez No: 583816
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERTAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Modernite sonrası hayatımızda giderek daha fazla yer almaya başlayan teknoloji ile birlikte insanların hayatına giren unsur ve bileşenlerin de sayısı artmış ve insanoğlunun bu yeni oluşumlara bilinirliğinin az olması, bunlarla ilgili tahminler yapılmasını da zorlaştırmıştır. Belirsizlik kavramı her ne kadar günümüzde daha baskın hale gelse de insanlığın varlığı boyunca süregelen bir kavramdır. Belirsizliğe tahammülsüzlük ise belirsiz bir durum karşısında duygusal ve davranışsal olarak olumsuz tutumlar sergileme yatkınlığı olarak ifade edilmiştir. Anksiyete özgün ya da genel bir olay ya da duruma karşı şiddetli korkuyu ifade ederken, depresyon ise bireyin hayatta algıladığı tehditleri bilişsel olarak esnek karşılayamaması sonucunda ortaya çıkan bir semptomdur. Araştırmamızda belirsizliğe tahammülsüzlük, anksiyete semptomları ve depresif semptomlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'nin 28 maddelik bir alt boyutu ile 12 maddelik Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği 269 katılımcıya verilmiştir. SPSS analiz sonuçlarına göre belirsizliğe tahammülsüzlük, anksiyete ve depresyon semptomları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
After modernism, technology has involved in our lives more in depth, and as a result, the number of new factors and components regarding the technology has increased and since individuals have less familiarity with those components, it became harder to make predictions about them. Even though the concept of uncertainty is more evident nowadays, it has been existing since the existence of humans. Intolerance to uncertainty is defined as tendency to display negative attitudes in terms of affect and behavior when experiencing uncertain situations. Anxiety is the exaggerated fear toward specific or general situations while depression is the symptom manifested when a person can't consider the life threats with cognitive flexibility. In our research, the relationship between intolerance to uncertainty and symptoms of depression and anxiety is investigated. Depresyon Anksiyete Stres Scale and Intolerance of Uncertainty Scale were handled 269 participants. According to SPSS analysis, a significant and positive correlation between intolerance to uncertainty and symptoms of depression and anxiety is found.