Rus kaynaklarına göre 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi
1877-1878 Russo-Turkish War according to russian sources
  1. Tez No: 583824
  2. Yazar: NURGÜL KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmamızın amacı, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasında gerçekleşen savaşlardan biri olan 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi'nin Rus kaynaklarındaki durumunu ortaya koymaktır. Genel hatlarıyla Osmanlı ile Rus Çarlığı arasındaki savaşlara kısaca değinilmiş, esas konu olabildiğince ayrıntılı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Öncelikle kaynak taraması yapılmış, uygun görülen kaynaklar üzerinde tercümeler yapılmış ve bunların üzerine çalışılmıştır. 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi, Osmanlı İmparatorluğu ile Rus Çarlığı arasında yaklaşık bir yıl süren ve Balkanlarda birçok siyasi gelişmelere ve değişmelere yol açmış bir savaştır. Rumi Takvime göre 93 Harbi olarak da adlandırılmıştır. Osmanlının zayıflamasıyla Balkanlarda baş gösteren isyanlar neticesinde bu bölgedeki Slav Halklarının hamiliğine soyunan Çarlık Rusya'sı Osmanlının bu coğrafyadaki varlığına son vermek, Slav kardeşleri ile bağlarını pekiştirmek, bu halkların Osmanlı boyunduruğundan kurtarmak bahanesiyle 19 Nisan 1877 tarihinde Osmanlı Devleti'ne savaş açmaya karar verdiklerini Avrupa devletlerine bildirdikten sonra 24 Nisan 1877'de savaş ilân etti. 1977-1878 Osmanlı Rus Harbi, Tuna ve Kafkas cephelerinde cereyan etmiş ve yaklaşık bir yıl sürmüş ve Rusların lehine sonuçlanmış, Osmanlı İmparatorluğu için ise ağır bir kayıp olmuştur. 3 Mart 1878'de Ayastefanos Antlaşması ile Balkanlardaki Osmanlı hâkimiyeti son bulmuş, yeni ülkeler ve yeni sınırlar çizilmiştir. Sonuç olarak, bu savaşın Rus Çarlığı ve Osmanlı İmparatorluğundaki yansımaları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the situation of Russo-Turkish War of 1877-1878, fought between the Tsardom of Russia and the Ottoman Empire, in Russian resources. In general terms, the wars between the Ottoman Empire and the Tsardom of Russia were briefly mentioned and the main issue was tried to be discussed in detail. Firstly, the resources were searched, translations were made on the appropriate sources and the acquisitions were studied. The 1877-1878 Russo-Turkish War was a war between the Ottoman Empire and the Tsardom of Russia, which lasted about a year and led to many political developments and changes in the Balkans. It was also named“The '93 War”, referring to the interpretaton of the date in Rumi Calendar. As a result of the rebellions that started in the Balkans with the weakening of the Ottomans, the Tsarist Russia, which had robbed the patronage of the Slavic peoples in this region, announced to the European countries that they had decided to fight against the Ottoman Empire on April 19, 1877; under the pretext of ending the Ottoman existence in this geography, reinforcing its ties with the Slavic brothers and saving these peoples from the Ottoman yoke. They then declared war on the Ottoman Empire on April 24, 1877. The 1977-1878 Ottoman Russian War took place on the Danube and Caucasian fronts and lasted about a year. The war ended in favor of the Russians, and was a serious loss for the Ottoman Empire. On March 3, 1878, with the Treaty of Ayastefanos, the Ottoman rule in the Balkans came to an end and new countries along with new borders were drawn. As a result, the reflections of this war in the Tsardom of Russia and the Ottoman Empire were tried to be evaluated.