Gelişmekte olan ülkelerde bütçe açığı, döviz kuru ve enflasyon ilişkisi: Türkiye örneği
Budget deficit, exchange rate and inflation relationship in developing countries: The case of Turkey
  1. Tez No: 583902
  2. Yazar: HANDE KILIÇ SATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bütçe açığı; enflasyon,döviz kuru ve bu makroekonomik faktörler arasındaki ilişki, Türkiye gibi makroekonomik istikrarı hedefleyen gelişmekte olan ülkeler açısından çok önemlidir. Bu noktadan hareketle, çalışmanın ilk bölümünde bütçe açığı ile ilgili tanımlar, teorik yaklaşımlar, bütçe açığının nedenleri ve finansman yöntemleri ele alınmakta; ikinci bölümde enflasyon ve döviz kuru ile ilgili tanımlar ve bu makroekonomik faktörlerin bütçe açığı ile ilişkisine yönelik teorik yaklaşımlara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde Türkiye gibi son dönemde enflasyon hedeflemesi ve serbest dalgalı kur rejimi uygulayan gelişmekte olan ülkelerden Brezilya, Meksika, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da son döneme ait bütçe açığı, enflasyon ve döviz kuru verileri incelenmektedir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye Ekonomisin tarihsel gelişimi özetlenmekte ve Türkiye'de 2006-2017 dönemi verileri ile bütçe açığı, enflasyon ve döviz kuru arasındaki nedensellik ilişkisinin ekonometrik analizi gerçekleştirilmektedir. Analiz sonucunda ilgili dönem için döviz kurundan bütçe açığına ve enflasyondan bütçe açığına doğru Granger nedensellik bulunurken, bütçe açığından döviz kuruna ve enflasyona doğru nedensellik bulunmamış, ayrıca döviz kuru ile enflasyon arasında da nedensellik bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Budget deficit, inflation, exchange rate and the relationship between these macroeconomic factors are crucial for devoloping countries targeting macroeconomic stability as in the case of Turkey. With respect to these issues, the first chapter of this study, definitions about budget deficit, theoretical approaches, causes of budget deficit and financing methods of budget deficit are discussed. In the second chapter, definitions related to inflation and exchange rate and the relationship between these macroeconomic factors and budget deficit are included. In the third chapter, the budget deficit, exchange rate and inflation data of Brazil, Mexico, Czech Republic and Poland, developing countries which implementing inflation targeting and free floating exchange rate regime in last period as Turkey, are analyzed. To conclude, last chapter of study describes historical development of Turkish Economy and comprises the econometric analysis of the causality between inflation, budget deficit and exchange rate in Turkey with 2006-2017 period data. As a result of analysis, Granger causality was found from exhange rate to budget deficit, and from inflation to budget deficit; causality wasn't found between budget deficit-exchange rate and exhange rate-inflation.