Deniz yolu ile konteyner içinde taşınan eşyanın Türkiye gümrük bölgesine getirilmesi ve taşıyanın hakimiyetinin sona ermesi
Bringing the goods carried by sea within the container to the customs territory of Turkey and the end of the carrier's charge
  1. Tez No: 583910
  2. Yazar: BEGÜM İLÇAYTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECEHAN ARAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE CUMALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türk Ticaret Kanununun 1178. maddesinin üçüncü fıkrasında, deniz yoluyla taşınan eşyanın, kendilerine teslimi zorunlu makam veya üçüncü kişilere teslimi ile, taşıyanın söz konusu eşya üzerindeki hakimiyetinin son bulacağı düzenlenmiştir. Bununla birlikte, söz konusu hükmün, gümrük mevzuatı gözetilmeksizin yazılmış olması nedeniyle taşıyanın eşya üzerindeki hakimiyetinin kesin olarak hangi aşamada sona erdiğinin uygulamaya dönük olarak açıklanması zaruridir. Bu çalışmada, Türk Ticaret Kanunu ve gümrük mevzuatının birlikte ele alınması ve ahenk içerisinde incelenmesi amaçlanmıştır. İki bölüme ayrılmış çalışmanın birinci bölümünde, yurtdışından ülkemiz limanlarına getirilen eşyaya ilişkin ithalat süreci, gümrük mevzuatı ile olan ilişkisi kapsamında ele alınmış ve özellikle Türkiye'deki limanların işletilmesi yöntemleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Sonrasında da, ülkemiz limanlarına getirilerek gümrüklü sahalara alınan eşyaların maruz kalacağı gümrük işlemleri sırasıyla incelenmiş ve bu işlemlerden sonra tabi olacakları gümrük rejimleri açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, taşıyanın eşya üzerindeki hakimiyeti ile olan bağlantısı sebebiyle teslim kavramı açıklanmış ve zorunlu makam veya üçüncü kişilere teslimin hukuki sonuçları incelenmiştir. Bu doğrultuda, gümrük mevzuatında öngörülen işlemlerin tamamlanabilmesi sırasında liman işletmelerince verilen hizmetlerin hukuki niteliği incelenmiş ve bu işlemlerin tamamlanmasını takiben söz konusu eşyanın ithalatçısına teslimi prosedürü açıklanmıştır. Son olarak, eşyanın teslim alınmaması meselesinin gümrük mevzuatındaki yansımaları, eşya ve taşındığı konteyner ayrı ayrı incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been regulated that, the carrier's charge on the goods will end up with the delivery of the goods carried by sea, to an authority or other third party to whom the goods must be handed over according to the third paragraph of 1178. article of Turkish Commercial Code. However, it is necessary to explain the exact stage at which carrier's domination shall end up on the carried goods in practice, due to the fact that this provision had been written without considering the customs legislation. In this study, it is aimed to review Turkish Commercial Code and customs legislation together and to discuss them in harmony. In the first part of the study consisted of two sections, importation process regarding to the goods brought to the ports of our country from abroad was clarified within the context of its relation with customs legislation and it was especially evaluated with the operating procedure of the ports in Turkey. Afterwards, customs transactions for the goods transported to the customs bounded area after their arrival to the ports of our country were examined respectively and customs regimes of which the goods will be subjected after these transactions were explained in detail. In the second part of the study, the term of delivery was defined because of its contacts with the carrier's charge on the goods and legal consequences of delivery to the compulsory authority or third party were examined. Accordingly, legal nature of the services provided by the port enterprises for the completion of the transactions stipulated in customs legislation was discussed and the delivery procedure of the goods to its importer following to the completion of aforesaid transactions was scrutinized. In conclusion, the reflections of the non-delivery issue on customs legislation were elucidated in terms of goods and container separately.