Türkiye'de halk oyunları olgusuna akademik bakış: Lisansüstü tez çalışmalarının içerik analizi
Academic perspective on folk dance phenomenon in Turkey: Content analysis of postgraduate thesis
  1. Tez No: 583984
  2. Yazar: SEMİH ÖZBİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BARBAROS ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Ballet and Dance, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
“Türkiye'de Halk Oyunları Olgusuna Akademik Bakış: Lisansüstü Tez Çalışmalarının İçerik Analizi”adlı araştırma çalışmasında, 1998-2018 yılları arasında, Türk halk oyunlarını konu alan, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi Sistemi'nde (https://tez.yok.gov.tr) bulunan, daha önceden belirlenen anahtar kelimeler ile tespit edilen lisansüstü tez çalışmaları incelenmiştir. Bu araştırma çalışmasında, Türk halk oyunlarını konu alan lisansüstü tez çalışmalarının, araştırma konularına göre yönelimleri tespit edilmiştir. Bu sayede ileride yapılacak araştırma çalışmalarına yön vermek ve kolaylık sağlamak amaçlanmıştır. Bu amacın yanında, lisansüstü tez çalışmalarının tasnifini yaparak bilgi ve veri karmaşasından kurtaracağı söylenebilir. Birinci bölümde, araştırma yöntemi olan içerik analizinde kullanılacak kodların ve temaların anlamları geniş bir literatür taraması ile araştırılmış ve bu araştırma çalışmasındaki terminolojik anlamları ve amaçları aktarılmıştır. İkinci bölümde araştırma çalışmasına dahil edilen 185 adet lisansüstü tez çalışması incelenerek içerik analizi uygulaması yapılmıştır. Her tez için künyeler oluşturularak tez numarası, yazarı, yılı, tez türü, tez çalışmasının adı, tez çalışmasının yapıldığı üniversite, tez çalışmasının yapıldığı enstitü, araştırma çalışmasında belirlenen ve ilgili oldukları kodları ve temaları aktarılmıştır. Her tez çalışmasının içerikleri bölümler halinde betimlenmiştir. Üçüncü bölümde araştırma çalışmasının problemleri hakkında elde edilen veriler grafik ve tablolar şeklinde aktarılmıştır. Çıkan nitel veriler alanda yapılacak olan diğer çalışmalara kaynaklık etmesi amacıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research study named“Academic Perspective On Folk Dance Phenomenon In Turkey: Content Analysis Of Postgraduate Thesis”postgrad thesis studies are analysed that discuss Turkish folk dances, between the years 1998-2018. These postgrad thesis studies are found in National Thesis Central System of Council of Higher Education (https://tez.yok.gov.tr). In this research study, tendencies of postgrad thesis studies that are about Turkish folk dances are identified according to their research topics. Thus it is aspired to take turn and provide convenience to future research studies. In addition to this purpose, it can be stated that it will save us from information and data complexity by sorting these postgrad thesis studies. In the first chapter, meanings of the codes and themes that are going to be used in the research method, content analysis, are researched with an extensive literature review and their terminological meanings and purposes in this research study are expressed. In the second chapter, content analysis is applied by examining 185 postgrad thesis study that are included in the research study. Thesis number, author, year, thesis sort, the name of the thesis study, the university and the institution that the thesis study was carried out, the codes and themes that are defined in the research study and codes and themes that they are related to are expressed by creating marking tags for every thesis In the third chapter, the data that are procured about the problems of research study are expressed as diagrams and charts. Qualitative data that emerged are interpreted in order to be a resource for the studies that are going to be carried out in the field.