Türk halk müziği ezgilerinin caz armonisi ve stilleri bağlamında klasik gitarda kullanılabilmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for the use of Turkish folk melodieswith classical guitar in terms of harmony and style of jazz
  1. Tez No: 584003
  2. Yazar: ALİ HAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalıĢma, özellikle, son yıllarda klasik gitar adına hissedilir biçimde varlık gösteren Türk halk müziği kaynaklı ve Avrupa merkezci armoni anlayıĢıyla biçimlendirilmiĢ düzenlemelere bir alternatif olarak caz müziği armonisi ve stillerinin kullanılabilirliğine yönelik bir repertuvar modeli ortaya koymayı amaçlamaktadır. ÇalıĢma, nitel bir desene sahip olmakla beraber, tür bakımından özgün çalıĢma olarak adlandırılan kategori esasında tanımlanmaktadır. Bu çerçevede, teknik anlamda 4 aĢamadan oluĢan bu çalıĢmada, ilk olarak ilgili literatür derlenmesi yapılmıĢtır. Akabinde, konservatuvar, müzik eğitimi ana bilim dalları ve güzel sanatlar fakültelerine bağlı müzik ile ilgili birimlerden birer temsilci olmak suretiyle, toplamda 3 gitar öğretim elemanından birer Türk halk müziği repertuvar örneği istenerek, uzman görüĢü alınmıĢtır. ÇalıĢmanın bir sonraki aĢamasında ise belirlenen eserlere yönelik olarak makam, ölçü/usul, ses geniĢliği, seyir, form/biçim özellikleri bakımından içerik analizleri yapılmıĢtır. Ġçerik analizlerinin de tamamlanmasının ardından, caz armonisi ve düzenlemeler üzerine uzmanlaĢmıĢ bir piyanist ve gitar alanında uzmanlaĢmıĢ 2 öğretim elemanı olmak suretiyle, toplamda 3 öğretim üyesinden görüĢ alınarak eserler düzenlemeye tabi tutulmuĢtur. Düzenlemelerin tamamlanmasının akabinde, eserler caz armonisi, caz stilleri ve gitar teknikleri bakımından yeniden bir içerik analizine tabi tutulmuĢtur. ÇalıĢma sonucunda, klasik gitar için düzenlenmiĢ 3 repertuvar modeli oluĢturularak, bu modellerin klasik gitarda alıĢılagelmedik bir armonik yapıyı meydana getirdiği ve aynı zamanda, stil bakımından da oldukça farklı bir klasik gitar icrasını yansıttığı
Özet (Çeviri)
This study was designed to present a repertoire model intended to show the use of harmony and style of jazz as an alternative to Turkish Folk compositions based on European harmony in terms of classical guitar compositions. Besides having a qualitative design, the paper is defined as authentic for its genre. In this respect, the paper, with all its four phases, introduces the literature review first. Following this, expertise reviews of three guitar lecturers from conservatories, musical education departments and faculty of fine arts were received depending on their experience on Turkish folk melodies. The next phase of the study was on content analyses of predetermined compositions in terms of tunes, measure/consonance, volume sonore, process and form/style. After completing content analyses, the abovementioned compositions were rearranged complying with views of three musicians including one pianist, who was an expert on jazz style, and two guitarists. Following rearrangements, these new tunes were exposed of another content analysis on jazz harmony, jazz styles and guitar techniques. Consequently, after designing three repertoire models for guitar, it was understood that these models create an unusual harmonic structure, and, at the same time, trigger a very different type of classical guitar performance in style.