Dış borçların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş ülkeler için zaman serisi analizi
The effects of external debt on economic growth : Time series analysis in selected countries
  1. Tez No: 584027
  2. Yazar: ONUR YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dış borçların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi özellikle 1980'li yıllardan itibaren daha fazla incelenmektedir. Literatürde dış borçların ekonomik büyümeyi değişik kanallarla hem olumlu hem de olumsuz etkileyebileceği ileri sürülmektedir. Bu nedenle konuyla ilgili daha fazla ampirik çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Brezilya, Meksika, Endonezya, Tayland ve Türkiye'de dış borçların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri ARDL yöntemiyle analiz edilmektedir. Farklı ülkeler için zaman serisi analizi gerçekleştirilmesi dış borçların etkileriyle ilgili karşılaştırma yapılmasını da mümkün hale getirmektedir. Ampirik bulgularımız Brezilya, Meksika ve Endonezya'da ilgili değişkenler arasında bir eşbütünleşme ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bu 3 ülkede de dış borçlar ekonomik büyümeyi kısa dönemde olumsuz etkilemektedir. Brezilya'da dış borçların etkisinin uzun dönemde de negatif ve anlamlı olduğu görülmektedir. Tayland ve Türkiye'de bir eşbütünleşme ilişkisinin olmadığı anlaşılmaktadır. Çalışmadan çıkan en önemli sonuç dış borçların etkilerinin ele alınan ülkeye bağlı olarak değişmekle birlikte genel itibariyle ekonomik büyümeyi olumlu etkilemediğidir. Başka bir anlatımla ampirik bulgularımız dış borçların büyümeye pozitif katkı yağacağı yönündeki argümanları desteklememektedir. Aksine, dış borçların olumsuz etkilerinin baskın olduğunu ileri süren yaklaşımların önemli olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of external debt on economic growth have drawn more attention especially since 1980' s. There are some arguments suggesting that external debt would both positively and negatively affect economic growth through several channels in the literature. Therefore, more empirical studies are needed to better understand the impact of external debt on economic growth. This study examines the effects of external debt on economic growth in Brasil, Mexico, Indonesia, Tayland and Turkey by means of ARDL approach. Carrying out time series analysis for different countries enables us to compare the effects of external debt. Our empirical findings indicate that there exists a cointegration among relevant variables in the case of Brasil, Mexico and Indonesia. It seems that external debt exerts a negative impact on economic growth in these 3 countries in the short term. Moreover, we find that the effect of external debt is negative and significant in Brasil in the long term. Our results suggest that there is no evidence for a cointegrating relationship in Tayland and Turkey. We conclude that external debt does not support economic growth for countries examined in this study. In other words, our empirical findings do not lend any evidence for the arguments that external debt has necessarily benefical effects on economic growth. Contrary, our results suggest that the arguments for potential harmful effects of external debt on economic growth should be taken seriously.