The impact of external debt on economic growth in selected Sub-Saharan countries
Seçilmiş Sahra Altı ülkelerinde dış borcun ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 720281
  2. Yazar: JABİR ABDULLAHİ MOALLIM HASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin genel amacı, 2000 ve 2020 yılları arasında seçilmiş Sahra Altı Afrika ülkelerinde dış borcun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektir. Ele alınan ülkeler, Kenya, Uganda, Etiyopya, Tanzanya ve Nijerya'dan oluşmaktadır. Bu genel amacın yanında araştırmanın ilave olarak özel amacı da Sahra altı Afrika ülkelerinde (2000-2020) dış borç ile ekonomik büyüme arasında uzun vadeli bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Bu kapsamda çalışmada Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu panel verileri 2000-2020 yılları arasında oluşturulan bir regresyon modeliyle analiz edilmiştir. Birim kök testinin sonuçları, bütünleşik 1 (0) olan düzeyi alındığında durağan hale gelen GSYİH değişkeni hariç, modeldeki tüm değişkenlerin birinci farkta durağan olduğunu göstermektedir. Veriler hem sabit etki hem de rastgele etki modelleri kullanılarak analiz edilmiştir. Sahra Altı Afrika'da dış borç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki hem eşbütünleşme hem de ECM analizi kullanılarak incelenmiş ve açıklanmıştır. Bağımsız değişken olarak dış borç ve bağımlı değişken olarak ekonomik büyüme kullanılmıştır. Uzun dönemli eşbütünleşmenin değerlendirilmesine olanak sağlayan değişkenler üzerinde panel eşbütünleşme testi yapılmıştır. Bu test ile, Johansen eşbütünleşme katsayısı ile gösterildiği gibi, dış borç ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını gösteren dört eşbütünleşme denkleminin olduğu belirlenmistir. Bu çalışmada kullanılan ikinci bir yöntem, dış borç ile ekonomik büyüme arasındaki kısa dönemli ilişkiyi tahmin etmek için kullanılan ECM değişken testidir. Çalışmanın bulguları, Sahra Altı Afrika ülkeleri politika yapıcıların, kamu sektöründe reform yapmayı ve dış borcun sürdürülebilirliğini amaçlayan yapısal reformları hızla hayata geçirmeye çalışmaları gerektiği sonucunu çıkarmaktadır. Dış kaynaklara güvenmek hem riskli hem de istikrarsız olduğundan, Sahra Altı Afrika ülkeleri istenmeyen ekonomik etkileri azaltmak için kendi kaynaklarını harekete geçirmeli ve dış borç riskini azaltacak politikalar benimsemelidirler. Başka bir deyişle, daha fazla borç birikimini önlemek için bu bölgedeki ülkeler daha fazla gelir elde edecek ve iç finansmanı artıracak yönde ekonomilerini genişletmelidirler. Ayrıca, dış kaynakların bu ülkelerin ekonomilerinin yapılarını geliştirecek, büyümeyi üretecek ve dış borcun geri ödemelerini de sağlayacak şekilde cari işlemlerde iyileşme yapacak şekilde rasyonel alanlarda ve yatırımlarda kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The overarching goal of this thesis is to look at the impact of external debt on economic growth in selected Sub-Saharan African countries between 2000 and 2020. These include Kenya, Uganda, Ethiopia, Tanzania and Nigeria. The research has had two specific objectives; to find out the external debt's effect on economic growth in a Sub-Saharan African sample between 2000 and 2020 and to determine whether external debt and economic growth in a sub-Saharan African country have a long-term relationship (2000-2020). From 2000 through 2020, the study analyzed World Bank and International Monetary Fund panel data. The results of the unit root test indicate that all variables in the model are stationary at first difference, with the exception of the GDP, which becomes stationary at level and integrated 1 (0). The data were analyzed using both fixed effect and random effect models. The relationship between external debt and economic growth in Sub-Saharan Africa was examined and explained using both cointegration and ECM analysis. With external debt serving as the independent variable and economic growth serving as the dependent variable. A panel cointegration test was performed on the variables, which allowed for the assessment of the long run through cointegration. This implies that there are four cointegrating equations, which indicates the presence of a long-run relationship between external debt and economic growth as demonstrated by the Johansen cointegration coefficient. A second method utilized in this study was the variable test through ECM, which was used to estimate the short-run relationship between external debt and economic growth. The study recommends that the Sub-Saharan Africa and policymakers must try speedily to enact structural reforms aimed at reforming the public sector and sustainability of the external debt. Since reliance on external resources is both risky and unstable, the SSA must mobilize its own resources and adopt policies to reduce its external debt exposure, in order to reduce its undesirable economic effects. In other words, to prevent further debt accumulation, the SSA should expand the economy to generate more income and to increase domestic financing. It is also important that the foreign resources should be used in basic industries that can stimulate development, ease the repayment of the debt and improve the current accounts.