Özdeş paralel makinelerde enbüyük tamamlanma zamanını enküçükleme amaçlı üretim çizelgeleme ve bir uygulama
Production scheduling in identical parallel machines to minimize makespan with an application
  1. Tez No: 584056
  2. Yazar: EBRU KİREMİTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışmada, armatür üretimi yapılan bir işletmenin döküm atölyesindeki özdeş paralel döküm makinelerinin çizelgelenmesi problemi ele alınmıştır. Ele alınan problemi çözmek için maksimum tamamlanma zamanını en küçükleme amaçlı 0-1 karma tamsayılı matematiksel model geliştirilmiştir. Çok makineli durum için geliştirilen matematiksel modelin çözümü ile hangi işlerin hangi partiye atanacağı, partilerin hangi makineye hangi sırada ve hangi zaman aralığında atanacağı belirlenmektedir. İşletmede çizelgeleme işleminin kısa sürede bitmesi gerekliliği ve matematiksel modellerin büyük boyutlu problemlerin çözümünde etkisiz kalması nedeniyle bu problem için ayrıca kısa sürede oldukça iyi bir çözüm bulan algoritma geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of scheduling identical parallel machines in the casting workshop of an armature producer has been discussed. To solve the problem, a 0-1 mixed integer mathematical model was developed to minimize the makespan. With the solution of the mathematical model developed for the multi-machine case, it is determined which jobs will be assigned to which batch, which batch will be assigned to which machine and in which time interval and in which order. Due to the fact that the scheduling process needs to be completed in a short time and the mathematical models are ineffective in solving large-scale problems, an algorithm has been developed to find very good solutions for this problem in a short period of time.